Archeologové ve Svatavě objevují... Pohřbený ženský koncentrák
Unikátní projekt spustili archeologové ze Západočeské univerzity v Plzni. Zkoumají ženský koncentrační tábor ve Svatavě na Sokolovsku. Díky historickým fotkám americké armády.
Lágr v letech 1943 až 1945 ležel na 18 000 metrech čtverečních. Po válce byl vypálen a plocha z velké části zastavěna. Kruté místo plné bolesti dnes připomíná jen skromný památník. To se ale možná brzy změní. „Přesnou polohu tábora se nám podařilo vymezit díky fotografiím pořízeným letouny U.S. Air Force na konci druhé světové války. Víme, že v rozích byly čtyři strážní věže a že sestával ze tří velkých dřevěných domů pro vězeňkyně, táborové ošetřovny, kuchyně, skladu paliva a vodní nádrže,“ popsal vedoucí výzkumu Pavel Vařeka.
Archeologové teď odhalili základy kuchyně a části někdejšího oplocení. „Našli jsme i předměty z vybavení, ostnaté dráty, zbytek zbraně a baterky dozorkyň i náboje z popraviště...“ vysvětlil Vařeka.
Tisíce vězněných
V táboře byly Židovky, ženy z odboje z Československa, Francie, Jugoslávie, Maďarska, Nizozemí, Polska, Německa i SSSR. Lágrem jich prošlo na dva tisíce. V závěrečné fázi zde živořilo 750 žen. Osvobodila je americká armáda 7. května 1945.
Ukážou ho veřejnosti
Tým archeologů má v plánu vytvořit 3D model celého tábora. „V místech by mohla vzniknout i interaktivní naučná stezka, kde by si návštěvníci mohli poslechnout například příběhy zajatkyň,“ říká Vařeka. Svatava navíc spolupracuje s historiky a Pamětí národa, aby zde bylo vytvořeno důstojné pietní místo připomínající osudy vězněných žen.