Populární herec Harrison Ford, který se narodil 13. července 1942 v Chicagu jakožto syn irského katolíka a ruské židovky, v Hollywoodu začínal jako tesař a truhlář - jeho osud však změnila zakázka pro George Lucase (78), jenž jej obsadil do vedlejší role ve snímku American Graffiti. Krátce nato mu nabídl roli slavného vesmírného pašeráka Hana Sola - a ta jej definitivně proslavila. Lucas jako producent stál také u Fordovy druhé nejslavnější role, když ho spolu s režisérem Stevenem Spielbergem (75) obsadili do dobrodružství profesora archeologie Indiany Jonese. 

„Když jsem začínal, neuměl jsem hrát. Bral jsem 150 dolarů týdně a víc jsem si nezasluhoval. Nevěděl jsem nic o hraní, natáčení filmů,“ vzpomínal na své začátky Ford, který se přitom netají tím, že některé z jeho nejúspěšnějších filmů pro něj osobně zas tak moc neznamenají. „Hloupý - ale kouzelně udělaný film,“ popsal třeba původní trilogii Hvězdných válek, ke kterým muž, jenž je ženatý s o 23 let mladší herečkou Callistou Flockhartovou (57), představitelkou legendární Ally McBealové, se po letech vrátil jako otec jednoho z hlavních hrdinů - Bena Sola neboli Kylo Rena.

A zatímco kritika i diváci dodnes obdivují futuristický Blade Runner o detektivu Deckardovi likvidujícím lidské replikanty jako perlu žánru sci-fi, Ford o něm hovoří s despektem. „Ten film se mi nelíbil ani tak ani onak, se mnou nebo beze mě. Je pro mě velmi těžké se s ním nějak ztotožnit,“ řekl před lety o snímku režiséra Ryidleyho Scotta (84). Po 35 letech se sice k roli detektiva Ricka Deckarda vrátil, za kamerou ale tehdy stál Denis Villeneuve (54). Harrison Ford totiž další spolupráci se Scottem na režisérské sesli odmítal - jako producent snímku mu ale nevadil.

I díky úspěchu Star Wars a Indiana Jonese si Ford mohl už před lety dovolit zasahovat do scénářů. „Když si myslím, že něco není v pořádku, klidně připlatím scenáristovi. Dám mu ještě jednu šanci, pak seženu jiného,“ popsal svůj přístup. „Mám takový zvyk, že nejdřív vyškrtám všechny nepodstatné dialogy a začátky a konce scén, které v příběhu nejsou nutné. Pak to začne víc šlapat,“ řekl Ford, který tento způsob uplatnil i u dramatu Svědek. Za roli poldy, jenž chrání malého chlapce-jediného svědka vraždy, získal v roce 1986 svou jedinou oscarovou nominaci.

Filmů plných napětí a akce má ostatně za půl století kariéry na kontě celou řadu - Uprchlík (mimochodem první západní „kasovní trhák“, který se v půlce 90. let dostal do čínských kin), Tichý nepřítel, Vysoká hra patriotů či Air Force One. Zahrál si i v hororu Pod povrchem po boku Michelle Pfeifferové (64), v kombinací westernu a sci-fi Kovbojové a vetřelci nebo v thrilleru K-19: Stroj na smrt, v němž hrál velitele jaderné ponorky. Vyzkoušel si i komedii Pracující dívka, nebo romantiku Šest dní, sedm nocí, v níž ale také nechybělo dobrodružství. A příští roky by mělo do kin přijít páté a podle všeho poslední pokračování dobrodružství neortodoxního archeologa. „Indiana Jones, to jsem já. A beze mě zkrátka nebude,“ řekl Ford před natáčením filmu, který ale i s ohledem na jeho věk podle všeho nebude tak akční jako dřív.

Dobrodružným zážitkům se ale Harrison Ford nevyhýbá ani v civilním životě. Kromě poměrně obvyklé jízdy na motorce je jeho vášní také létání. „Měl jsem možnost letět snad se vším, počínaje F-16 a konče velkým ruským dvojplošníkem. Jednou z výhod slávy je, že se vám občas naskytnou takové příležitosti,“ vzpomínal herec, kterého ale jeho koníček občas přivedl do problémů. V roce 2015 například vyšel z nouzového přistání na golfovém hřišti pořádně pomlácený, o dva roky později pak omylem přistál na vzletové dráze a jen těsně minul letadlo přepravující stovku pasažérů...

Fotogalerie
46 fotografií