Goro, Robin Hood, Čáryfuk, Soptík i Bludička. Magion lákal také na seriály

  • 101
Kdo vyrůstal na přelomu 80. a 90. let, seděl ve čtvrtek odpoledne u televizní obrazovky. Vysílal se totiž Magion, pořad pro mládež, který ve své době působil jako zjevení. Připomeňte si ho v seriálu o zábavných retro pořadech.

Pořad vznikl v době, kdy mládež měla v televizním programu na výběr leda tak mezi Studiem kamarád, které bylo určené pro menší diváky, a politicky uvědomělou Pionýrskou vlaštovkou. Byla to také doba, kdy vrcholil zájem o vědu. Mladí hltali „Ábíčko“, lepili komplikované papírové modely, o slovo se stále hlasitěji hlásily počítače a hodně in byla kosmonautika.

Goro, Skippy, Soptík...

První Magion se objevil 11. dubna 1984 a hned získal obrovský ohlas. Hodinové pásmo plné seriálů, pohádek a povídání se zajímavými hosty bylo přesně to, co mladým v televizi chybělo. Hlavním lákadlem se staly zejména zahraniční seriály. Z hraných lze připomenout série jako Čáryfuk, Robin Hood, Goro, bílý pes, Dva roky prázdnin, Jack Holborn či Skippy.

Mezi animovanými kralovali Šmoulové, dále Byl jednou jeden… život, Příhody dráčka Soptíka, Rodina Nessových, Podivuhodná dobrodružství rodiny Smolíkovy nebo Willy Fog na cestě kolem světa. Zapomenout nesmíme ani na kultovní britskou sérii Bludička, kde všem pila krev zlá televize Edna. Všechny postavy přitom namluvil Oldřich Kaiser.

Fronty na telefon

Pořad měl velmi moderní háv. Znělka byla vytvořená na počítači a doprovázela ji „hudba“, kterou vyluzovaly osmibitové počítače.

Co nás bavilo

Název Magion zase odkazoval k první československé družici, která se dostala do vesmíru v roce 1978. Stalo se tak v rámci programu Interkosmos, v němž socialistické státy spolupracovaly na výzkumu vesmíru. Magion měl zkoumat magnetické pole a ionosféru, podle čehož dostal i název. Činnost ukončil o tři roky později, kdy shořel v atmosféře. Do roku 1996 byly vypuštěny ještě čtyři další Magiony.

Diváky pořadu lákal i fakt, že mohli ovlivnit, jaký seriál se bude vysílat. Mohli hlasovat buď zasláním dopisu, ale také telefonicky. „Děti, které doma neměly potřebný aparát, vybíhaly ven a u telefonních budek se tvořily fronty,“ smál se Jan Rosák, nejznámější moderátor Magionu.

Jako první však pořad vysílaný ze studia RK 9 na Kavčích horách uváděl herec Rostislav Kuba. Po Rosákovi zase převzal štafetu Petr Jančařík.

„Shodou okolností jsme všichni tři měli knírek. Myslím, že jsme lidem s odstupem času splynuli dohromady, takže dnes si každý vzpomene, že Magion uváděl pán s knírkem, ale jeho podobu a jméno už loví z paměti o něco obtížněji,“ smál se Jan Rosák. Pořadem později provázel také Jiří Chalupa.

Levhart ve studiu

Magion se snažil vyhýbat politice a ideologii. Místo toho kladl důraz na co největší pestrost. Fenoménem se stalo takzvané magické oko. Vedle moderátora sedícího za stolem se objevilo pulzující logo pořadu. Moderátor „sáhl dovnitř“ a vytáhl nějaký předmět, o kterém si poté povídal s hostem.

Magické oko byla ve skutečnosti modrá papírová krabice, na kterou televizní technika tzv. naklíčovala zelené pozadí a logo Magionu. Dnes trik z televizní prehistorie, tehdy něco nevídaného.

„Jednou jsem z krabice vytáhl prst a na něm jsem měl zakousnutého netopýra,“ líčil Rosák. „Ve studiu jsem měl i levharta. Ten se samozřejmě do krabice nevešel, ale i tak to bylo zajímavé setkání.“

Na počátku roku 1987 doplnila Magion podobně laděná Vega.Vysílala se ve středu a uváděl ji Stanislav Hložek. Jakkoli byly oba pořady v době svého vzniku pokrokové a populární, v 90. letech přestávaly stačit překotně se vyvíjející době. Vega skončila v roce 1995, Magion o rok později.

Který seriál jste měli rádi?

celkem hlasů: 27296

Upozornění

  • zaškrtnutých možností je více, než je dovoleno.