Hity z jednoho pokoje. Petr a Pavel ORM začínali skromně - iDNES.cz

Hity dvou kluků z jednoho pokoje. Petr a Pavel ORM začínali skromně

Autor:
Zvukoví kouzelníci Petr Dvořák a Pavel Růžička, známější pod uměleckou značkou Petr a Pavel ORM, slaví letos 75. narozeniny. První jmenovaný v dubnu, druhý už teď 14. ledna. Oba patří mezi průkopníky elektronické hudby v Československu, která se však zpočátku na tuzemských diskotékách s velkým ohlasem nesetkala.
Načítají se informace o videu…

Když zmíněná dvojice přinesla koncem sedmdesátých let hrdě na diskotéku jednu ze svých prvních nahrávek a skladbu tam nechala zahrát, bylo rázem po pýše. Stalo se něco, co autoři nečekali – lidé přestali tancovat a odešli z parketu. Publikum u nás ještě elektronickou hudbu či synthpop neznalo a trvalo pár let, než si návštěvníci disco-podniků oblíbili i tento styl muziky.

Petr Dvořák a Pavel Růžička, rodáci z Prahy a absolventi stejné strojní průmyslovky, začali svou hudební dráhu v devatenácti letech v kapele svého spolužáka – gruzínského jazzmana Konstantina Ruchadzeho, který přijel do Československa studovat. Petr hrál na piáno, Pavel na kytaru.

Jejich původní plán odjet po maturitě do Švýcarska, kde žil Petrův strýc, a živit se muzikou se rozplynul poté, co v srpnu 1968 obsadila ČSSR „spřátelená“ vojska Varšavské smlouvy.

K 75. narozeninám vychází skladatelům Petrovi a Pavlovi ORM digitální výběr jejich skladeb

Zpočátku ještě mohli hrát v klubech, co chtěli – jazz-rock, blues nebo funk. Manažera jim dělal František Janeček. Jezdili hodně do Polska, kde vystupovali třeba jako předskokani tamní hvězdy Maryly Rodowicz.

Jenže v Československu přituhlo. Normalizace sílila, přibývalo zákazů a do toho přišel průšvih. Jeden pracovník Pražského kulturního střediska prezentoval bez vědomí muzikantů jejich kapelu Ruchadze Band jako sovětskou hudební skupinu.

Domluvil jim vystoupení v kulturním domě na akci, kde přebírali vyznamenání zasloužilí soudruzi. Když pak na pódium vběhla kapela a začala hrát americkou muziku ve stylu Jamese Browna nebo B.B. Kinga, zůstali dekorovaní papaláši jako opaření. Kapela poté skončila – dostala zákaz hraní.

Pavel Růžička našel azyl u Josefa Laufera, Petr Dvořák hrál s Kosťou Ruchadzem po švýcarských a rakouských barech. Po dvou letech si vydělal na kvalitnější techniku – hammondky či Fender piano – a vrátil se domů. Nastoupil k Evě Pilarové, sourozencům Ulrychovým a nějaký čas hrál také s Lauferem.

U něj oba pomáhali založit kapelu Golem, která fungovala desítky let. Dokončovali Lidovou konzervatoř a už si také zařizovali vlastní nahrávací studio. V Tuzexu koupili magneťák, přes Hifi-klub získali mixážní pult.

Příteli chvátej SOS! Rozverného Štrosmajera před 40 lety vystřídala ponurá Sanitka

Dva mladí kluci vytvářeli svoje nahrávky v jednom pokoji na Letné ve skromných podmínkách – za pomoci vlastních nápadů a podomácku vytvořených efektů. Vytáhli učebnici fyziky a opakovali si nauku o zvuku.

Pomocí naprogramovaných „krabiček“ se jim podařilo napodobit třeba altovou flétnu, hoboj s charakteristickým nadechnutím nebo drnknutí o strunu. Jejich skladby prý měly lepší zvuk než písně z mnohem lépe vybavených státních (supraphonských) studií.

Nahrávky prodali až do Ameriky. Úspěch měly hlavně ty, které natáčeli napůl na živé nástroje (třeba smyčce nebo bicí) a napůl na syntetizátory. Spolupráce s tamní společností Muzak jim začala přinášet první valuty. Nechali si je posílat na konto do Švýcarska, které jim tam založil kamarád. Další přítel žijící v Londýně jim pomáhal shánět nástroje.

Kde hledali inspiraci? Líbil se jim rakouský jazzrockový pianista česko-romského původu Joe Zawinul, americký skladatel Herbie Hancock nebo jeho krajan – slavný zpěvák Stevie Wonder. Natáčel svoje písně na čtyřstopý magnetofon, který Petr s Pavlem také měli.

Vikingský zrzek

Soukromé nahrávací studio provozovali dřív než mnohem slavnější Karel Svoboda. Jenže v socialismu bylo podnikání zakázané. Aby se aspoň trochu skryli, zvolili si umělecký pseudonym ORM podle vikingské postavy Zrzavého Orma z dětské knížky, kterou kdysi rádi četli. Tři písmena později prezentovali jako zkratku – Organisation Recording of Music.

V roce 1979 jim vyšlo první elpíčko Discofil, kterého se prodalo asi 80 tisíc kusů. Ještě úspěšnější byla jejich spolupráce se dvěma sboristkami, které znali od Josefa Laufera – Hanou Buštíkovou a Danou Vlkovou. Zpěvačky je začátkem osmdesátých let požádaly o produkci pro tehdejší NDR, kde měly vystupovat.

„V té době slavila úspěchy švédská skupina ABBA a světem letělo disco. Nám se to líbilo a já Daně navrhla, abychom vytvořily dívčí duo. Náš sen se zrealizoval díky spojení s Petrem Dvořákem a bratry Pavlem a Vladem Růžičkovými (skupina ORM tehdy měla tři členy, třetí Vlado byl malířem a pomáhal například psát texty, v polovině osmdesátých let emigroval do západního Německa, pozn. red.). Uvěřili projektu a natočili s námi první nahrávky,“ vzpomínala Hana Buštíková.

Po úspěchu v Německu dostaly skladby české texty a zrodily se Kamelie. Prodej dvou jejich alb s písničkami Formule 1, Jako Robinson nebo Cukr, káva, limonáda se vyšplhal na zhruba 800 tisíc kusů.

Načítají se informace o videu…

Ve studiu ORM však nevznikal jen pop, ale i hudba k dokumentům, kresleným filmům nebo televizním inscenacím. Jednu režíroval Jiří Adamec, který muzikantům nabídl spolupráci na nově vznikajícím seriálu Sanitka.

Měli k němu složit veškerou hudbu včetně úvodní písně pro Hanu Zagorovou. Povedenou melodii otextoval Zdeněk Borovec. Skladbu nazvanou Časová tíseň nebo také Můj čas nakonec se zlatou slavicí nazpívali Petr Kotvald a Stanislav Hložek.

Místo Penka Koller

V druhé polovině osmdesátých let pomohli s rozjezdem kariéry mladému talentovanému zpěvákovi Michalu Penkovi. Produkovali mu první singl, jenže blonďatý hezoun pak udělal nevděčné pápá a zamířil za vidinou většího úspěchu do hudební stáje Ladislava Štaidla.

Penka, pro kterého měli ORM připravenou píseň Pár fíglů, tehdy doprovázela skupina Lucie. Po jeho odchodu skladatelé nabídli písničku zpívajícímu bubeníkovi Davidu Kollerovi, ale ten ji nahrávat nechtěl. Nelíbil se mu ani začátek původního textu: „V řádce paneláků jen tvý okno svítí...“, tak ho textař Jan Fischer přepsal na „řádku temnejch domů“.

Koller nakonec do studia přišel, ale jen aby natáčení „příšerně komerční“ písničky odmítl. „Jen přes moji mrtvolu, jen přes moji mrtvolu,“ opakoval. Umluvili ho, aby to aspoň zkusil. S výjimkou posledního refrénu prý skladbu nazpíval napoprvé. Výsledek byl dokonalý a tak se zkušební verze ocitla na desce.

Od seriálu Sanitka k undergroundu. Unikátní kompilace dua ORM vyšla v Londýně

I když tak jednoduché to nebylo. Tehdejší redaktor Supraphonu Miroslav Černý singl vydat nechtěl. Nelíbilo se mu, jak Koller zpívá a frázuje. Tvrdil, že se to nedá poslouchat.

„Pánové Černý a Maťátko, pěkní zm*di. I kdybych je na místě zabil, druhý den by tam seděli jiní, ale stejní k*eténi. Pomalu jsem přestával věřit, že bychom někdy mohli vydat desku,“ vzpomínal později Koller. Vinyl nakonec v roce 1988 vyšel a píseň známá také jako Šrouby do hlavy u publika zabodovala.

Ve stejné době napsalo duo ORM hit pro Ivetu Bartošovou. Jmenoval se Dej mi ruku a její partner Ladislav Štaidl ho údajně odmítl na chystanou desku zařadit. Zpěvačka si však píseň prosadila. Štaidl tehdy – možná naschvál – na obalu elpíčka nepravdivě uvedl, že skladbu nahrál se svým orchestrem.

Načítají se informace o videu…

Po revoluci jejich studio pomáhalo při vzniku desky třeba skupině Žentour (003), Lucii Bílé (Missariel) nebo Anně K (Já nezapomínám) – u té ale nešlo o celé album. Zpěvačce se práce nezamlouvala, proto elpíčko dokončila u Miloše Dodo Doležala.

Přes dvacet let, konkrétně od roku 1994, spolupracovali s Karlem Gottem, pro něhož napsali jeden z velkých hitů přelomu tisíciletí – píseň Jako James Bond. V roce 2004 oblékli do hudebního kabátu seriál TV Nova Pojišťovna štěstí, a to včetně duetu Den, kdy se vrátí láska, který nazpívali Leona Machálková a Petr Kolář.

Nezanedbatelnou část jejich diskografie tvoří znělky, jingly a předěly. Složili je například pro rádia Evropa 2, Frekvence 1, Český rozhlas Radiožurnál nebo Českou televizi.

K 75. narozeninám jim u Supraphonu vychází digitální kompilace, která čítá přes čtyřicet skladeb. Duo ORM má také v plánu vydat některé svoje soundtracky, kterých se část fanoušků už léta dožaduje – zejména toho k seriálu Sanitka.

Nejčtenější

Letní speciál: Lady Gaga, Rihanna a další slavné dámy se předvedly nahoře bez

Paparazzi fotografové se zaměřili na celebrity, které se rozhodly užít si dovolenou na plážích celého světa nahoře bez. Které slavné dámy nechaly vrchní díl bikin doma? Nechybí mezi nimi například...

Účastníci swingers festivalu se skvěle bavili. Místním vadilo hlasité sténání

V britském Allingtonu se minulý týden konal největší swingers festival v zemi. Dorazila asi tisícovka lidí, kteří se tři dny bavili. Ne tak obyvatelé vesnice, kterým vadilo mimo jiné příliš hlasité...

Dcera Kubelkové potvrdila rozchod s Mišíkem. Zpěvák je vídán s bývalkou Kazmy

Už několik týdnů se spekulovalo, že se Adam Mišík (28) a Natálie Jirásková (20) po tříletém vztahu rozešli. Modelka nyní potvrdila, že je single. Zpěvák je nově vídán po boku bývalé partnerky baviče...

Jiří Krampol je v nemocnici na kyslíku, nikoho už nepoznává. Blízcí se s ním loučí

Herec Jiří Krampol (87) je opět v nemocnici. Situace je tentokrát vážnější než kdy dřív. Podle CNN Prima News herec bojuje o život. Zhoršilo se mu dýchání a je na přístroji s kyslíkem.

O 90 kilo lehčí. Kdysi morbidně obézní herec John Goodman se udržuje v kondici

John Goodman (73) předvedl svou výrazně štíhlou postavu na premiéře nového rodinného snímku Šmoulové ve filmu. Americký herec, známý například ze seriálu Roseanne, kterému se podařilo zhubnout více...

Byl čtyřikrát ženatý. Jiří Krampol miloval své ženy i jejich děti

Herec Jiří Krampol, který zemřel v sobotu 26. července ve věku 87 let, byl celkem čtyřikrát ženatý. Kromě svých dvou biologických synů pojal za vlastní také syny svých exmanželek z předchozích vztahů.

27. července 2025  10:09

Na smrt nemyslím, ještě se s ní kamarádit nebudu, říkával Jiří Krampol

Premium

Když se řekne Jiří Krampol, hned naskočí jeho role hostinského, který se v seriálu Synové a dcery Jakuba skláře stal po znárodnění správcem vlastního podniku. A také rošťácky drsný hlas, jímž mluvil...

26. dubna 2024,  aktualizováno  27.7 9:56

Další hvězda Harryho Pottera se zapojila do debaty o Rowlingové a transgenderech

Britská herečka Miriam Margolyesová (84) se v podcastu A Gay Old Time vyjádřila k názorům J.K. Rowlingové na gender a transgender komunitu. Představitelka profesorky Prýtové z filmů o Harrym...

27. července 2025

Etiketu nelze pověsit „na věšák“ při příchodu domů, říká Ladislav Špaček

Ladislav Špaček (75) pracoval v letech 1992 až 2003 jako mluvčí prezidenta Václava Havla. V rozhovoru pro iDNES.cz zavzpomínal na roky strávené na Pražském hradě a odhalil, co jeho práce obnášela....

27. července 2025

Věk neskrývá, miluje nahotu a sbírá ceny. Jsem ráda rebelka, říká Helen Mirrenová

Premium

Přirozenost je klíčem ke všemu. V mládí Helen Mirrenová bez vytáček přiznávala všechny poklesky, stejně tak nyní na prahu osmdesátky světoznámá herečka hrdě nosí své vrásky. A funguje to náramně.

26. července 2025

Strach o hvězdu Benátské, legendární muzikant skončil na kapačkách

Horké chvilky zažili v pátek pořadatelé festivalu Benátská! s Impulsem, který se koná v Liberci. Do poslední chvíle nebylo jisté, zda vystoupí britští Eurythmics, protože Dave Stewart, zakladatel...

26. července 2025  14:26

Pokračování Coldplaygate. Astronomer využil nabytou slávu, najal zpěvákovu ex

Společnost Astronomer, která musela řešit nevěru šéfa načapaného na koncertě Coldplay, se rozhodla pro vtipný reklamní krok. Z exmanželky zpěváka Chrise Martina Gwyneth Paltrowové udělala dočasnou...

26. července 2025  12:27

Udělej si dobře. Zpěvák Styles uvádí na trh vlastní řadu sexuálních pomůcek

Harry Styles rozšiřuje sortiment své značky Pleasing o sexuální pomůcky. Podle oficiálního oznámení ze dne 24. července značka přidává do nabídky oboustranný vibrátor a lubrikační gel The Pleasing...

26. července 2025  11:11

Místo abych si užívala miminka, ležela jsem v nemocnici, vzpomíná miss Prešnajderová

Život missky Aleny Prešnajderové ovlivnila zdravotní komplikace bezprostředně po porodu. Diagnostikovali jí prekancerózu děložního čípku a musela následně podstoupit několik operací. Tato zkušenost...

26. července 2025

Z Egypta do Grónska. Moderátor Petr Vágner míří na svatební cestu

Teprve před dvěma měsíci se moderátor CNN Prima News Petr Vágner oženil se svou partnerkou Silvií Vlčkovou. Slib si pak vyměnili také v exotické destinaci – v Egyptě. Nyní se už zamilovaný manželský...

26. července 2025

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

S bráchou si tam nahoře budeme odpouštět a zpívat, vzkázal písničkář Jan Nedvěd

Písničkář Jan Nedvěd (78) překvapil své fanoušky ve videu na sociálních sítích. Vysvětlil, proč momentálně nekoncertuje a vyjádřil se i ke komentářům lidí, kteří kritizují, že při příležitosti...

25. července 2025  17:34

Na roli macechy jsem se připravovala s terapeutkou, říká Schwarzeneggerová

Spisovatelka Katherine Eunice Schwarzeneggerová je prvorozenou dcerou původem rakouského herce Arnolda Schwarzeneggera a novinářky Marii Shriverové. Před několika lety se provdala za herce Chrise...

25. července 2025

Stránky budou vždy ve světlých barvách.

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.