Jak vybírat a platit v zahraničí? 6 rad

Chystáte se k moři? Kromě plavek a opalovacího krému je dobré si přibalit i finanční obezřetnost. Bez ní se může dovolená nepříjemně prodražit.
1. Zkontrolujte platnost a možnosti
Ještě před odjezdem si zkontrolujte dobu vypršení platnosti karty a nastavené limity. Navíc si ověřte, jak je to v místě dovolené s přijímáním karet. Zejména u autopůjčoven a hotelů se můžete setkat s preferencí kreditních karet.
2. Dvě karty jsou jistota
Vyplatí se mít jen jednu kartu? „Doporučujeme mít dvě karty (jednu vždy záložní na hotelu v trezoru včetně hotovosti), případně využívat kartu v chytrých zařízeních,“ radí Pavel Šašek, manažer karetního servisu a prevence podvodů Komerční banky.
3. Nepodceňte hotovost
Nezapomeňte si s sebou vzít hotovost. „Doporučujeme ji mít pro případ, že budete potřebovat zaplatit drobnosti (parkování, občerstvení, toalety apod.),“ doporučuje Šašek. Ideálně byste měli mít tolik, abyste v zahraničí zvládli »přežít« 24 hodin, nakoupit si základní jídlo nebo se přemístit MHD.
4. Opatrně při výběru
Peníze z bankomatu vybírejte nejlépe bezkontaktně a při zadávání zakryjte PIN. Pokud vybíráte peníze zejména v exotických destinacích, dejte pozor na případnou »pomoc« v podobě náhodného kolemjdoucího, který bude ochotně pomáhat při výběru.
5. Myslete na pojištění
I platební kartu si můžete pojistit a ochránit se tak před jejím zneužitím v případě ztráty nebo odcizení. Možnosti pojištění si ověřte u své banky, někdy je u karty pojištění automatické, ale může se lišit pro cesty do EU a mimo EU. Určitě si ale nezapomeňte zapsat nouzové číslo, na které můžete zavolat v případě odcizení karty nebo jakékoli nouzové situace.
6. Pozor na nevýhodný převod
Pastí pro peněženku je dynamický převod měny neboli DCC (Dynamic Currency Conversion). Pokud vám při placení terminál nabídne platbu buď v korunách, nebo místní měně, a vy zvolíte koruny, zbytečně přeplatíte. Kurz totiž určuje provozovatel terminálu a pro vás bude většinou nevýhodný. Navíc zaplatíte i poplatek za zprostředkování směny. „Vyplatí se nespěchat, v klidu si přečíst možnosti a dát přednost platbě v lokální měně, jejíž převod se pak bude řídit kurzem vaší banky,“ vysvětluje Tomáš Krásný, šéf marketingu Skip Pay.
Naučte se říkat ne!
Abyste zbytečně neplatili více, tak když uvidíte na bankomatu nebo terminálu volbu ANO/NE, zvolte NE. Accept/Decline? Decline. Zelená/červená? Zvolte červenou. Větší/menší písmenka u dvou různých možností? Zvolte menší písmenka. A pokud obsluha »něco odklikne« za vás, žádejte o opakované zadání transakce.
Jak nejvýhodněji platit (od nejvýhodnějšího po nejméně výhodné)
Platba kartou bez konverze (účet v dané měně)
Výběr z bankomatu bez konverze (účet v dané měně)
Výběr hotovosti z účtu vedeného v cizí měně
Hotovost získaná výměnou ve směnárně za VIP kurz
Platba kartou s běžnou konverzí
Výběr z bankomatu s běžnou konverzí
Hotovost získaná výměnou v bance
Platba kartou s dynamickou konverzí (DCC)
Výběr z bankomatu s DCC