Kauza bitcoiny ODS a STAN nerozhádala

Bitcoinová bouře vládu nerozmetala. „Neprcháme,“ vzkázal šéf STAN Vít Rakušan (46) po úterní schůzce s ODS. Šéf ANO Andrej Babiš (70) se proto včera ve Sněmovně opět rozpálil doběla. A podle politologa si Starostové dobře spočítali, že zůstat se vyplatí.
Po důležité úterní schůzce s ODS Rakušan jasně řekl, že STAN z vlády v tuto chvíli odejít nehodlá. „Nemá cenu dělat laciná gesta. Neprcháme,“ prohlásil. Hnutí nešlo na jednání se záměrem vládu položit, ale s návrhy, jak se pokusit situaci uklidnit a znovu získat důvěru veřejnosti. Upozornil však na to, že poslanecký klub STAN nesl některé věci nelibě – třeba když se ODS snažila do kauzy navézt Blažkova náměstka za STAN Karla Dvořáka (38). Ten by na ministerstvu měl zůstat i pod novou ministryní Evou Decroix (43, ODS).
Fiala má plnou důvěru v ministra financí Zbyňka Stanjuru (61, ODS), jehož konec žádá opozice. „Není do toho nijak zatažen. Ministerstvo spravedlnosti bylo to, kdo měl plnou kompetenci rozhodnout o tom daru,“ uvedl premiér. Trvá na tom, že bývalý ministr Pavel Blažek (56) nepotřeboval k přijetí daru v bitcoinech od Tomáše Jiřikovského souhlas ministerstva financí. „Děláte z nás hlupáky, děláte hlupáky z celého národa,“ šil ale včera ve Sněmovně Babiš do vlády, která se dle něj snaží aféru vysedět. Podle šéfky poslanců ANO Aleny Schillerové (61) hnutí dnes podá návrh na svolání mimořádné schůze k vyslovení nedůvěry vládě.
POLITOLOG: TAKTIZUJÍ
Podle politologa Lukáše Jelínka není rozhodnutí STAN zůstat ve vládě konečné, kabinet ale do voleb neopustí. Vedení hnutí má totiž ve vládě pevné postavení. „Tito lidé plánovali být ve vládě až do konce volebního období,“ řekl. Jiný názor mohou mít někteří poslanci nebo řadoví členové, kteří nejsou s ODS tak spjati a mohou být kvůli aféře roztrpčeni. Starostové zvažují, co se víc vyplatí. „Uvědomují si, že strany, které způsobí pád vlády, na tom většinou nic nezískají. Naopak riskují, že dostanou nálepku zrádců, čehož by ODS jistě rychle využila,“ uzavírá Jelínek.