Nejmocnější komunistka normalizace: UTAJENÁ SMRT SOUDRUŽKY KABRHELOVÉ!
S armádou svazaček pod sebou patřila k nejvlivnějším ženám Komunistické strany Československa. Po listopadu 1989 však politická hvězda Marie Kabrhelové (†96) vyhasla a někdejší funkcionářka se zcela stáhla do ústraní. A to do tak hlubokého, že jen málokdo tušil, jak na tom opravdu je. Aha! nyní zjistilo, že Kabrhelová svého někdejšího stranického šéfa – Milouše Jakeše (†97) – přežila pouze o rok!
Ten den se v Praze na Staroměstském náměstí demonstrovalo za utlačované v Bělorusku. V ten samý den vláda Andreje Babiše (70, ANO) schválila návrh rozpočtu na další rok. A v ten samý den – 7. června 2021 – ve věku 96 let také zemřela Marie Kabrhelová. O tom však neměli ponětí ani jindy dobře informovaní členové KSČM. Datum úmrtí potvrdil až jeden z členů širší rodiny někdejší normalizační političky. „Máte správnou informací,“ řekl Aha!.
Pomohl čtenář
Na skutečnost, že Kabrhelová pravděpodobně zemřela, upozornil Aha! jeden ze čtenářů, který si všiml změn ve vlastnictví bytu v pražských Nuslích, kde Kabrhelová žila, a upozornil na dědické řízení. Aktivní čtenář chtěl dokonce doplnit datum úmrtí soudružky na Wikipedii, to mu ale správci neumožnili, protože nešlo o veřejný zdroj. Jan Chmel, mluvčí Obvodního soudu pro Prahu †, pak Aha! potvrdil, že dané dědické řízení skutečně proběhlo, ukončeno bylo v prosinci 2021. „Jména účastníků uvedeného řízení však představují osobní údaje, které vám bohužel sdělit nemohu,“ dodal ještě.
Ve věku 98 let zemřel Lubomír Štrougal
Chata a byt
Aha! z katastru nemovitostí zjistilo, že část majetku po někdejší komunistické funkcionářce už není ve vlastnictví rodiny. Byt po matce vlastnili bratři Ilja (69) a Ivan (73) napůl, loni v srpnu jej prodali. Každý za svůj podíl získal 4,9 milionu korun. Chata v obci Zbilidy na Jihlavsku, kde někdejší funkcionářka trávila většinu času, a kde ji Aha! v létě 2012 zastihlo, je podle katastru napsána na mladšího z bratří.
Ze švadleny na vrchol, pak pád
- Marie Kabrhelová byla vyučenou švadlenou. V krajském aparátu KSČ v Jihlavě začala pracovat v roce 1946.
- Do nejvyšších stranických pater KSČ ji vynesly sjezdy v květnu 1971 a srpnu 1976, kdy se stala nejdříve členkou ústřední kontrolní a revizní komise, poté i členkou Ústředního výboru KSČ.
- Od roku 1974 působila jako šéfka Ústředního výboru Československého svazu žen, organizace, která měla v jednu dobu přes milion členek.
- V letech 1976 až 1989 zasedala jako poslankyně Sněmovny národů Federálního shromáždění.
- Po sametové revoluci odešla z politiky, v roce 1990 pak byla vyloučena z KSČ. „Nejde o výjimku, spousta těch dřívějších funkcionářů byla vylučována z komunistické strany. Byla to součást vyrovnávání se s tou předchozí garniturou,“ vysvětlil Aha! historik Michal Stehlík.
- Byla příbuznou zpěváka Václava Neckáře (81) a jeho bratra Jana (75).
Pevně po boku Josefa Mašína stála statečná Zdena, činná v protinacistickém odboji, zemřela v komunistickém kriminále