Revoluce ve zdravotnictví: Konopí může předepsat praktický lékař!

Léčebné konopí mohou od dubna nově předepisovat i praktičtí lékaři. Podle ministerstva zdravotnictví (MZd) se tak možnost této léčby dostane k širší veřejnosti, komplikace neočekává. Pacienti také mohou nově na jeden recept získat až tříměsíční dávku.
Podle předsedy Sdružení praktických lékařů Petra Šonky dává možnost, aby praktičtí doktoři mohli předepisovat lékařské konopí, smysl. Mohou totiž předepisovat i silné opiáty. Rezort zdravotnictví touto změnou vyhověl laické i odborné veřejnosti, která po ní již dlouho volala. „Nemáme za to, že by tato změna přinášela rizika, naopak zpřístupní možnost této léčby více pacientům,“ uvedl zástupce ministerstva pro Aha!.
NO, KONEČNĚ!
Dosavadní zkostnatělý přístup MZd, který pacienty s bolestmi nutil pro předpis chodit ke specialistům, kritizoval šéf Svazu pacientů Luboš Olejár. „Jde o kontrolovaný způsob užívání na základě předpisů. A tady takové věci jako konopí pak lidé pěstují sami doma a pak se naprosto zbytečně dostávají do těch trestních postihů,“ řekl Olejár Aha!. Toho, že by teď ordinace praktických lékařů zahltili pacienti lačnící po konopí, se neobává. „Praktičtí lékaři vědí o svých pacientech, znají jejich zdravotní stav, a pokud mají v evidenci poznámku, že by byla dobrá léčba pomocí konopí, lidé se na ně mohou obrátit,“ dodal Olejár.
LONI 320 GRAMŮ
Léčebné konopí se v Česku užívá od roku 2015. Doposud ho předepisovalo asi 250 lékařů, loni pacientům naordinovali bezmála 320 kilogramů. Kromě neutišitelné bolesti, na niž lékaři předepisují konopí nejčastěji, se užívá také jako součást léčby rakoviny nebo kvůli následkům chemoterapií, AIDS, Parkinsonovy nemoci či roztroušené sklerózy. Používá se i proti nevolnosti, zvracení či nechutenství, uvádí Státní ústav pro kontrolu léčiv. „Z pohledu síly účinku toho preparátu a nežádoucích účinků je to podstatně bezpečnější léčba, takže by nedávalo smysl, aby tuhle léčbu praktik neměl,“ dodal Petr Šonka.