Splněný sen! Sany (23) z Ostravy uspěla v Praze jako majitelka barbershopu

Jak říká, dřív nedokázala nůžkami rovně ani střihnout do papíru. Do chvíle, než se pustila do profese barbera, tedy pánského holiče. Řemesla, jehož počátky najdeme už kolem roku 5000 př. n. l. a vždy mu vládli hlavně muži. A v jejich světě se Sany (23) bezvýhradně prosadila.
Sandra Kainerová z Ostravy, které ale nikdo neřekne jinak než Sany, se holicího strojku poprvé chopila před čtyřmi roky. Byť se původně vyučila v jiném oboru, na radu známého se rozhodla profesi barbera zkusit. „Maminka zaplatila školení, nakoupila strojky a já šla do toho s ne moc velkým očekáváním,“ přiznala Aha!. „Už první den jsem ale věděla, že to je to, co chci dělat!“ Nadšení Sany neopustilo, naopak se před časem rozhodla udělat odvážný krok. Přestože žen v jejím oboru je jen pár. „Znám lidi, kteří nesouhlasí, aby holky v barbershopu stříhaly. Přitom vím o těch, co jsou šikovné,“ říká Sany. „Ale na žádnou s vlastním barbershopem si nevzpomínám.“
Skok po hlavě
A právě ten si jako mladá podnikatelka chtěla otevřít, nakonec rovnou v metropoli! K přesunu do Prahy ji přesvědčila kamarádka a kolegyně Alice. „Začátky byly těžké, pro mě samotnou víc, než jsem myslela. Chyběla mi rodina, kamarádi, bývalí klienti, přišel milion překážek...“ Sany přiznává, že nebýt neustále pozitivní Alice, vrátila by se domů. Nakonec ale do vlastního podniku skočila po hlavě. Našla ideální prostor na Letné, kde po rekonstrukci loni na podzim otevřela.
Vážené řemeslo
Ač by se mohlo zdát, že současné barbershopy, tedy holičství, jsou módní záležitostí, jde o řemeslo s dlouhou tradicí. Kořeny jeho bohaté historie sahají až do starověkých civilizací. Nejstarší příklady holičského řemesla odhalily nálezy z doby kolem roku 3500 př. n. l. v Egyptě. První holičské služby prováděli Egypťané přitom už 5000 let př. n. l. a používali k tomu nástroje vyráběné z ústřicových mušlí či nabroušeného křemene. Ve staroegyptské kultuře byli holiči vysoce ceněni a ve společnosti se coby respektované osoby těšili velké úctě.