V 90. letech připomínal středověký hrad kopec suti. Skupina nadšenců mu pomalu vrací zašlý lesk

Petra Jansová Petra Jansová
1. 12. 2017 14:04
Hrad Hartenberg na Sokolovsku ještě v 90. letech připomínal spíš kopec suti zarostlý zelení. V roce 1997 ale získal nového majitele, který ho za pomoci dobrovolníků začal rekonstruovat. Až do roku 2010 probíhalo vyklízení a třídění suti. A tehdy byly zahájeny zásadnější stavební zásahy. Dodnes se podařilo uvnitř velkého paláce obnovit dvě patra s dobrovolnickým sálem, knihovnou a Tříkrálovou gotickou kaplí nebo zachovat původní románsko-gotické sklepy. Díky sbírce na Hithitu by návštěvníci hradu mohli získat zastřešené zázemí.
Hrad Hartenberg
Hrad Hartenberg | Foto: archiv hradu Hartenberg

Historie Hradu Hartenberg nedaleko Sokolova sahá až do 13. století. Ta novodobá, která se pojí především s požáry a následnou rekonstrukcí, pak do roku 2000. Tehdy ale připomínal spíše kopec suti s bujnou vegetací.

Díky usilovné práci soukromého vlastníka a jeho rodiny, tisícovky dobrovolníků ze 75 zemí světa, řady odborníků, památkářů, projektantů a zaměstnanců spolku se hradu pomalu vrací zašlý lesk. 

"Dlouhé roky probíhalo vyklízení a třídění suti v souběhu s archeologií a stavebně-historickými průzkumy," vypráví Martina Vavřinová ze spolku Hartneberg. 

Od nánosů sutin byl objekt kompletně očištěn v roce 2010. Tehdy začaly veškeré zásadnější stavební práce. V současnosti jsou uvnitř velkého paláce obnovená dvě patra s dobrovolnickým sálem, knihovnou a Tříkrálovou gotickou kaplí.

Zachovat se podařilo i původní románsko-gotické sklepy. Přístupová věž dostala novou střechu. Spolek se pustil i do obnovy okolí. Jeho cílem je vrátit hrad do původní podoby. "Nyní chybí celé třetí patro. Jakmile se podaří zajistit staticky narušené severní nároží, bude možné jej dozdít a zahájit stavbu krovu hlavního paláce. Plánujeme zpřístupnit věž a postupně také obnovit hradní nádvoří včetně hradních teras. K tomu jistě potřebujeme jakoukoliv pomoc," vysvětluje Vavřinová.

Dosud se podařilo veškeré zásahy uskutečnit díky sehranému týmu a finanční pomoci Ministerstva kultury v programu PZAD (Program záchrany architektonického dědictví) a Karlovarského kraje. V minulosti se spolku podařilo uspět i s několika menšími projekty u Evropské unie.

Sbírkou na Hithitu spolek plánuje zafinancovat zázemí pro návštěvníky hradu -  kryté posezení a hospůdku. "Krčma by pomohla nádvoří hradu oživit. Vybrané prostředky bychom použili na nákup materiálu potřebného ke stavbě, převážně jde o trámy a prkna," upřesňuje Vavřinová.

Hrad vnímá cenný jako celek, který stojí za to zachránit. "Hradní podoba se  v průběhu staletí značně proměňovala. Každé místo má své kouzlo a využití. V přízemí na vás dýchne atmosféra středověku, s každým další patrem se setkáváte s novější podobou i epochou," dodává Vavřinová.

Součástí hradního komplexu je také nedaleký pivovar z roku 1601. I na ten dopadla minulost související s odsunem původního obyvatelstva. Uvnitř hradu je k vidění i série historických fotografií, které dokumentují například podobu hradu před úmyslným vypálením v roce 1985. 

"Radost máme z každého krůčku, kousku nového hradu nebo třeba z nálezu něčeho zajímavého. Velmi nás těší, když se nám podaří vytvořit opravdu fungující tým pracovníků a práce jde od ruky a také dobře vypadá. Řada našich zaměstnanců patří do skupiny lidí se sociálními problémy. Je úžasné sledovat jejich proměnu a zvýšení dovedností po čase stráveném na hradě," uzavírá Vavřinová. 

V roce 2016 záchranné a stavební práce na hradě získaly cenu Národního památkového stavu Patrimonium pro futuro v kategorii záchrana památky. Spolek Hartenberg rovněž založil stavební huť, která funguje i jako resocializační projekt.

Desítky let tento barokní skvost Broumovska chátral, místo vyhnaných řeholníků tu sídlili "esenbáci". Nyní se klášter dočkal lepších časů. | Video: Petr Vreštiak
 

Právě se děje

Další zprávy