Pondělí 29. dubna 2024
Svátek slaví Robert, zítra Blahoslav
Polojasno 22°C

Vesmír poskládaný z fantazie představuje výstava Světy české animace

Autor: Ivan D. Hladík - 
20. února 2022
08:00

Oblíbení zloději ponožek Lichožrouti, děsivé postavičky filmu Něco z Alenky či první loutkový Ferda Mravenec. Nejen oni vítají návštěvníky výstavy Světy české animace. Odhaluje tajemství filmové techniky, která je u nás doma.

V říši fantazie malých i velkých se proměnila hala č. 17 holešovické tržnice v Praze 7, ve které se jako připomínka 75 let české animované tvorby koná fascinující výstava Světy české animace. Ve dvou podlažích a několika tajemných zákoutích budovy vypráví o tom, co je filmová animace a kolik má tváří. „Chceme ji předvést jako živý obor, ve kterém se každý den něco děje. Chceme, aby návštěvníci nakoukli pod pokličku toho pestrobarevného hrnce a z té zkušenosti si něco odnesli,“ prozradil Blesku kurátor výstavy a filmový režisér Jan Bubeníček (45). A opravdu je nač se těšit! Mezi obrázky, loutkami i celými scénami najdou rodiče příběhy, na nichž vyrůstali, a jejich děti zase své oblíbené hrdiny. A všichni dohromady pak možnost pořádně si užít dobrodružství zvané animace.

Když Ferda mravenec zachraňoval Berušku v roce 1944, ještě si animátoři vystačili s černobílými loutkami. Když Ferda mravenec zachraňoval Berušku v roce 1944, ještě si animátoři vystačili s černobílými loutkami. | Art Movement

Od Trnky k myšce Šupito

V přehlídce tvůrců a postaviček se nezapomnělo na nikoho. Legendy zastupují jména jako Hermína Týrlová (†92), Břetislav Pojar (†89) nebo Jiří Trnka (†57). „Krása a zpracování jeho loutek jsou opravdu nadčasové,“ připomíná Jan Bubeníček s tím, že nejmenší návštěvníci by neměli vynechat optické hračky a iluze, se kterými si mohou hrát, či zónu plnou večerníčků. „Pro další je tu naše filmová kavárna, kde si mohou pustit jeden z 250 filmů dle vlastního výběru,“ řekl.

Současnou tvorbu reprezentuje třeba scéna z povídky Účetní a víla z filmu Autopohádky (2011). Současnou tvorbu reprezentuje třeba scéna z povídky Účetní a víla z filmu Autopohádky (2011). | Blesk – I. D. Hladík

V expozicích pak lze blíže poznat i práce současných animátorů a výtvarníků, třeba aktuální hit Myši patří do nebe (2021) s myškou Šupito v hlavní roli. Nechybí ale ani filmy Karla Zemana (†78) nebo možnost odhalit, jak ožívaly Chobotnice z II. patra (1987). Jedním z nejvzácnějších exponátů jsou medvědi od Kolína. Z filmů Břetislava Pojara se totiž dochovalo velice málo.

Podívejte se na práci animátorů i do výstavních prostor Světů české animace v pražských Holešovicích:

Video  Vesmír poskládaný z fantazie představuje výstava Světy české animace... • VIDEO  - Blesk – idh, Art Movement
Video se připravuje ...

Má vůbec tradiční animace v době plné filmů nabitých digitálními efekty stále své místo? Výtvarnice Galina Miklínová (51), která dala tvář oblíbeným zlodějům ponožek Lichožroutům (2016) věří, že ano. „Dokonce se ukazuje, že čím dál oprávněnější,“ řekla Blesku. „Po počátečním okouzlení digitálními technologiemi se vrací na výsluní. A my Češi jsme v ní byli vždy mistři.“ Odhalila také, co je práci výtvarníka animovaného filmu nejsložitější. „Převést svou představu z jednotlivých statických výtvarných návrhů do pohybu. Je těžké ji udržet v každé sekundě filmu. Ale když se to povede, právě v tu chvíli cítí výtvarník tu největší radost,“ uvedla.

Co, kde, kdy, za kolik

Světy české animace • Pražská tržnice, hala č. 17, Bubenské nábřeží 306/13, Praha 7 • Kdy: Do 3. 7. 2022, pondělí až pátek 9:00 až 18:00 hodin, víkend 10:00 až 20:00 hodin. • Za kolik: Dospělí 190 Kč (víkend 220 Kč), děti 3 až 16 let 130 Kč (víkend 150 Kč), rodinné vstupné 500 Kč (víkend 550 Kč), senioři a ZTP-P 150 Kč (víkend 190 Kč), děti do tří let ZDARMA.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi