„Volalo mi číslo, prý Fio banka, že jsem si zažádala v Chomutově o úvěr 550 tisíc, že mají občanku, žádost o úvěr a tak dále a že potřebují jen detaily. Pak že jestli mám občanku,“ popsala herečka incident.
Na vábničku podvodníkům neskočila. „Byla jsem velmi strohá, nedala žádné informace, jen že budu volat policii,“ popsala.
Policie varuje před novým trikem podvodníků. Falešní bankéři matou údaji z dokladů![]() |
Kontaktovala pak samotnou banku, která samozřejmě o ničem nevěděla. Zavolala proto policii a jim i bance poskytla číslo volajícího.
Svým fanouškům vzkazuje, ať si na tyto „šmejdy“ dávají pozor a upozorní na to především seniory, kteří jsou častými oběťmi podobných podvodníků. „Věděli jméno, můj mobil a tak dále. Policie prý každý den řeší takové telefonáty. Hlavně svým rodičům zakažte dávat jakékoli osobní informace,“ dodala Blanarovičová.
Podvod spočívá v tom, že podvodník, který člověku zavolá, zná některá data z jeho osobních dokladů, například část čísla občanského průkazu, případně přesné bydliště. „V osloveném to vzbudí důvěru, že skutečně jde o pracovníka banky, v níž má svoje peníze,“ popsala policejní mluvčí Monika Kozumplíková.
Když podvodníkům řeknete, že jste si půjčku nebrali a ani v daném městě nebyli, upozorní vás údajný bankéř, že jste zřejmě obětí podvodu a následuje telefonát z České národní banky, která může vše vyřešit, když jí zadáte své údaje. Jde však jen o pokračování připraveného scénáře, centrální banka nic takového samozřejmě nevyřizuje.
V případě podobných telefonátů je třeba nesdělovat žádné údaje a kontaktovat přímo svou banku.