Zdravotní rádce Aha! Jak správně užívat léky? | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 27. dubna 2024

Svátek slaví Jaroslav, zítra Vlastislav

Zdravotní rádce Aha! Jak správně užívat léky?

Dávkovač: Používejte lékový dávkovač na celý týden.
Dávkovač: Používejte lékový dávkovač na celý týden. (Foto scom, Srdce v hlavě)

Ať již užíváte léky na předpis na krátkodobé potíže nebo máte předepsanou medikaci na delší dobu, je důležité je užívat dle lékařského předpisu. Nedodržením pokynů si můžete přispět ke zhoršení zdravotního stavu a k selhání léčby.

Potíže s pamětí

Výzkum mezi pacienty s kardiovaskulárními onemocněními nedávnou ukázal, že 44 % pacientů na své léky zapomíná, 8 % pak poměrně často. „Mějte o lécích přehled. Na viditelné místo si umístěte připravený seznam léků s dávkováním nebo používejte dávkovací krabičky. Pokud můžete, využijte moderní technologie, jako jsou různé aplikace, které vás na užívání léků upozorní,“ říká prof. MUDr. Miroslav Souček, garant projektu Srdce v hlavě.

Víte, že...

...zatímco lidé nad 65 let na pravidelné braní léků téměř nezapomínají, lidé do 45 let tak činí daleko častěji?

Dobrat či nedobrat?

Jakmile se pacientovi udělá lépe, tak často nedokončí předepsané užívání. Bakterie, které způsobily onemocnění ale mohou v organismu stále přetrvávat a předčasné ukončení užívání léků může způsobit problém. Například může vést k návratu onemocnění a často s horšími příznaky. U všech léků, které berete je proto důležité probrat se svým lékařem celkový léčebný plán a informovat se o všech rizicích, která jsou spojená i s nedobráním pilulek.

Nebezpečné kombinace

Mnozí chodí kromě svého praktika i k dalším specialistům. „Například pacienti trpící hypertenzí by měli svého praktika a všechny specialisty vždy a přesně informovat, jaké léky užívají. Tím se výrazně sníží riziko předávkování. Nebezpečné také mohou být některé kombinace léků na snížení hladiny cholesterolu v krvi a některých antibiotik, které mohou vést k poškození svalových buněk,“ konstatuje MUDr. Souček.

Skladování a trvanlivost

•Obvyklé teploty na skladování bývají často mezi 25 a 30 °C.

•Léky, které mají být v chladničce, uchovávejte v teplotě 2 – 8 °C.

•U léků na bolest nebo např. na alergie sledujte trvanlivost. •Prošlé léky nevyhazujte do koše, odevzdejte je do lékárny.

•Mastičky a léky namíchané v lékárně mají krátkou dobu užití

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.