Česká filharmonie představila sezonu, rezidenčními umělci budou Rattle s Koženou

ČTK Kultura ČTK, Kultura
14. 4. 2022 19:50
Česká filharmonie pod vedením šéfdirigenta Semjona Byčkova zahájí 127. sezonu dvěma koncerty 28. a 29. září ve Dvořákově síni pražského Rudolfina. Uvede Alpskou symfonii Richarda Strausse a Koncert pro housle a orchestr D dur od Ludwiga van Beethovena, kde se sólového partu chopí Gruzínka Lisa Batiašviliová.
Ředitel České filharmonie David Mareček a šéfdirigent Semjon Byčkov.
Ředitel České filharmonie David Mareček a šéfdirigent Semjon Byčkov. | Foto: ČTK

"Obě díla považuji svým způsobem za existenciální," vysvětluje Byčkov, který tak odstartuje svou pátou sezonu v Praze. "Alpská symfonie není o tom, jak jdete lesem a co zaslechnete na horách. Všechno zde funguje jako příběh o prožívání lidského života," dodává.

Vedle něj a hlavních hostujících dirigentů se k orchestru vrátí anglický bachovský odborník John Eliot Gardiner, zatímco Ital Giovanni Antonini přijede s mozartovským a telemannovským programem. Naopak poprvé budou Českou filharmonii dirigovat Brit Daniel Harding, čtyřiatřicetiletý Rus Maxim Jemeljanyčev nebo Španěl Juanjo Mena.

Ve světové premiéře orchestr představí kompozice Detleva Glanerta, Thierryho Escaicha, Jaroslava Krčka a Miloše Orsona Štědroně. Rezidenčními umělci sezony se stanou anglický sir Simon Rattle a jeho manželka, světově proslulá mezzosopranistka Magdalena Kožená. V jejich podání posluchači uslyší Pět maďarských lidových písní od Bartóka, Pět řeckých lidových písní od Maurice Ravela plus Mahlerovu poslední symfonii, oboje 16. a 17. listopadu na večerech nazvaných Koncerty pro svobodu a demokracii.

Kožená také zazpívá Večerní písně Antonína Dvořáka, které teprve nedávno zařadila do repertoáru. "Z několika opusů, do nichž jsou rozděleny, jsem vybrala písně, které mi připadaly nejzajímavější a hudebně nejsilnější. Nejdříve jsem je prováděla s klavírem a později jsem požádala vynikajícího českého skladatele Jiřího Gemrota o jejich instrumentaci," popisuje mezzosopranistka. Dále v Praze zapěje třeba Čtyři orchestrální písně od židovského skladatele Hanse Krásy, jenž zemřel roku 1944 v koncentračním táboře Osvětim.

Simon Rattle zase s Českou filharmonií uvede v listopadu rapsodii pro orchestr Taras Bulba od Leoše Janáčka a příští rok v únoru Druhou symfonii od Roberta Schumanna.

S prvním českým orchestrem opět vystoupí houslisté Leonidas Kavakos a Jan Mráček, Josef Špaček jako violista a klavíristé Daniil Trifonov, Behzod Abduraimov nebo Tom Borrow. Debutově filharmonici doprovodí švédského houslistu Johana Dalenea a korejského klavíristu Čo Song-čina.

Šéfdirigent České filharmonie Semjon Byčkov.
Šéfdirigent České filharmonie Semjon Byčkov. | Foto: ČTK

Na přelomu listopadu a prosince se šéfdirigent Semjon Byčkov vrátí k Beethovenovi a jeho Páté symfonii na koncertech, jimiž oslaví své sedmdesátiny. Provede také Pátou symfonii od Dmitrije Šostakoviče.

Vedle toho Byčkov připraví ještě pět programů. Ve světové premiéře zazní Pražská symfonie od předního německého operního skladatele Detleva Glanerta, což je zhruba třičtvrtěhodinové dílo se sólovým barytonem a mezzosopránem napsané na texty Franze Kafky, a klavírní koncert francouzského varhaníka Thierryho Escaicha. "Escaichovu hru na varhany je pro mě těžké k čemukoli přirovnat, natolik se vymyká běžné představě o tom, čeho je tento nástroj schopen. A dvojnásob to platí o jeho improvizaci," poznamenává Byčkov. Obě premiéry patří ke 14 kompozicím, jejichž vznik inicioval po nástupu do funkce.

Byčkov bude Českou filharmonii řídit také na všech 25 vystoupeních v zahraničí. Vrcholem zájezdové sezony se stane říjnové turné po nejslavnějších evropských sálech, jako jsou hamburská Elbphilharmonie, mnichovský Gasteig, Kolínská filharmonie nebo Pařížská filharmonie. Po 13 letech se orchestr vrátí do Bruselu. V rolích sólistů se na zájezdu představí violoncellista Gautier Capuçon a klavírista Víkingur Ólafsson.

V létě Českou filharmonii čekají vystoupení na festivalech ve skotském Edinburghu, francouzském Saint-Jean-de-Luz a španělských městech San Sebastián nebo Santander. Už v červenci orchestr zavítá do německého Bad Kissingenu.

Na jaře 2023 podnikne další cesty, mimo jiné do slavné milánské La Scaly, kde naposledy účinkoval roku 1962 pod taktovkou Karla Ančerla.

Hlavní hostující dirigenti Hrůša a Netopil se zaměří na české skladatele. S českým programem se k filharmonii vrátí i slavný Angličan John Eliot Gardiner, jeden z průkopníků historicky poučené interpretace, který se celoživotně zaměřuje na hudbu Johanna Sebastiana Bacha. Tentokrát v Praze uvede Pátou symfonii od Leopolda Koželuha, Fantasii g moll pro housle a orchestr od Josefa Suka a Dvořákovu Pátou. "Pátou symfonii, jíž se zařadil do hlavního symfonického proudu své doby, Dvořák napsal za necelých šest týdnů. V ní jako by se potkávalo nadšení jeho raných skladeb s mistrovstvím Dvořákovy vrcholné tvorby," vzkazuje Gardiner.

Rybovu Českou mši vánoční a Mozartovu Korunovační mši zařadí na dva vánoční večery s filharmoniky Václav Luks. "V prostých harmoniích ‚Rybovky‘ nemůžeme přeslechnout mozartovský vzor a jedinečnou melodickou invenci nesmírně hudebně vzdělaného kantora," poznamenává Luks, známý jako šéf barokního orchestru Collegium 1704.

Závěrečný open air koncert sezony s filmovou hudbou na Hradčanském náměstí, tradičně věnovaný bývalému šéfdirigentovi Jiřímu Bělohlávkovi, bude 21. června řídit Američan Keith Lockhart.

V příští sezoně Česká filharmonie nahraje a uvede další symfonická díla Josefa Suka nebo Gustava Mahlera, na jehož tvorbu se zaměřuje poslední roky. Mahlerovy symfonie zazněly v Rudolfinu, na turné a nakonec vyšly jako CD.

"Na jedné straně mě mrzí, na jak dlouho se koncertní život ocitl v provizorním světě poloprázdných sálů, televizních přenosů a koncertů vysílaných online. Na straně druhé v nás další měsíce nejistoty a improvizace upevnily přesvědčení, že máme ty nejlepší abonenty," říká ředitel orchestru David Mareček po dvou sezonách poznamenaných pandemií koronaviru. Podle něj z čísel vyplývá, že Česká filharmonie ztratila "nejméně stálých posluchačů ze všech českých kulturních institucí".

Do příští sezony orchestr vstoupí s novým generálním partnerem, skupinou ČEZ. V průběhu pandemie se mu rovněž ztrojnásobil počet členů takzvaného Dynamického klubu, kde lze hudebníky podpořit částkou od 1500 korun ročně do jednoho milionu.

 

Právě se děje

Další zprávy