Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Obrazy zkázy po výbuchu Kachovské přehrady: Trpí tisíce zvířat, záplavová voda ničí lidské domovy

Výbuch Kachovské přehrady: Záplavová voda z protržené hráze už dorazila do Chersonu
Zdroj: profimedia.cz/koláž eXtra.cz
+ Dalších 10 fotografií
válka

Ukrajinská armáda v úterý brzy ráno informovala, že Kachovskou přehradu, která leží v okupované části jižní Ukrajiny, do povětří vyhodily ruské síly. Moskva z činu naopak obvinila Ukrajince. Protrženou hrází vytéká voda, která zaplavuje rozsáhlé území podél dolního toku řeky Dněpr a podle dostupných informací už dorazila do Chersonu. Ukrajinské úřady nařídily evakuaci obyvatel, před povodní varuje také ruská okupační správa, informuje ČTK. Na sociálních sítích se už objevila řada videí a v nich je vidět, jak trpí nejen tamní obyvatelé, ale i zvířata.

Záběry z místa ukazují masivní protržení hráze, přes kterou se valí voda a zaplavuje ji po proudu směrem na Cherson. Není jasné, kdy přesně byla hráz poprvé poškozena, ale satelitní snímky ověřené BBC naznačují, že se její stav zhoršoval po několik dní.​ Blogger a válečný zpravodaj Andrej Poleščuk na Twitteru informoval, že voda zaplavila místní zoo, kde v důsledku povodně zahynula všechna zvířata.

Silnice přes hráz se zdá být poškozená od 2. června, ale nezdá se, že by došlo ke změně proudění vody až do 6. června, kdy je na videozáznamu jasně vidět protržení zdi a zřícení okolních budov. V současné době není jasné, zda poškození silnice souvisí s protržením 6. června. Podle ukrajinské strany bylo ve velkém nebezpečí po zničení přehrady 16 tisíc obyvatel, podle okupační správy 22 tisíc lidí. Snímky rovněž ukazují budovy obklopené vysokou hladinou vody a dokonce i labutě plující kolem místního úřadu.

Přehrada bude muset být vypuštěna, tvrdí expert

Vedoucí představitel Chersonské oblasti Oleksandr Prokudin ráno pro ukrajinskou televizi uvedl, že zcela nebo úplně zaplaveno bylo již osm vesnic a další budou zaplaveny. Provozovatel ukrajinské vodní elektrárny UkrHydroEnerho sdělil, že elektrárna je „zcela zničena“ a nelze ji obnovit. Svět obletěly snímky, v nichž je zcela pod vodou. Řeka byla také kontaminována 150 tunami průmyslového maziva ​a dalších 300 tun hrozilo únikem, uvedl prezident Volodymyr Zelenskyj.

Míra poškození okolní infrastruktury záleží na tom, jak vysoká záplavová vlna vznikne a jak širokou oblast zasáhne. Dopady záplav mohou vědci odhadovat z hydrologických simulací, ale i na základě paralely s podobnými případy z minulosti.

„Podle aktuálních záběrů a zpráv lze předpokládat, že přehradu na Kachovce vzhledem k rozsahu poškození nebude možné opravit. Záleží na rozsahu poškození, nicméně nové přehrady a hydroelektrárny jsou nesmírně nákladné. Přehrada na Kachovce tak v důsledku protržení bude z velké části vypuštěna a záplavová vlna zasáhne celou níže položenou oblast toku Dněpru,“ řekl ČTK Jakub Langhammer z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy (PřF UK).

Peskov: Jde o sabotáž ze strany Ukrajiny

Zatím není jasné, co bylo příčinou protržení hráze, ale ukrajinská armáda obvinila Rusko, že ji úmyslně vyhodilo do povětří. To se podle BBC zdá být pravděpodobné, protože Moskva se mohla obávat, že ukrajinské síly využijí cestu přes přehradu k tomu, aby v rámci protiofenzivy dostaly vojáky přes řeku na území ovládané Ruskem.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov však ruské zapojení odmítl a místo toho obvinil Ukrajinu. Čin označil za akt „sabotáže“, který by Krymský poloostrov – oblast anektovanou Ruskem v roce 2014 – připravil o vodu.

Přehrada slouží k řadě účelů – zadržuje například rozsáhlou nádrž, která zásobuje vodou řadu obcí na horním toku řeky. Zemědělci na ni spoléhají při pěstování plodin a její protržení by mohlo mít dopad na desítky tisíc lidí, pokud by voda postoupila dostatečně daleko.

Přehrada také zásobuje chladicí vodou jadernou elektrárnu v Záporoží, která se nachází asi 150 kilometrů proti proudu od hráze, teď je pod ruskou kontrolou a je na nádrži závislá. Zničení Kachovské přehrady na jihu Ukrajiny by však nemělo mít bezprostřední vliv na bezpečnost Záporožské elektrárny, uvedla na Twitteru předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy