Úterý 23. dubna 2024
Svátek slaví Vojtěch, zítra Jiří
Zataženo, déšť 7°C

Ochutnávka kuchyně Jaroslava Sapíka: Prozradil recepty na rodinné poklady!

/
  • Vyzkoušejte recepty z nové kuchařky Jaroslava Sapíka.
    19. srpna 2022 ● 12:31

    Inspirujte se poctivými recepty legendy českého kuchařství Jaroslava Sapíka. Přední specialista na českou kuchyni odhaluje svá kulinářská kouzla v nové kuchařce Sapíkův svět. 

  • 1.

    Svíčková podle maminky

    Suroviny: 800 g hovězího válečku, 100 g slaniny (na prošpikování), pepř, olej, sůl.

     

    Na omáčku: 200 g mrkve, 50 g celeru, 50 g kořenové petržele, 1 lžíce hořčice, 1 lžíce cukru, 200 ml bílého vína, 300 ml hovězího vývaru, 2 lžíce octa, 1 l mléka, 0,5 l smetany, 50 g másla, 50 g slaniny, 1 citron, nové koření, celý pepř, bobkový list, sůl.

     

    Postup: Maso prošpikujeme, osolíme, opepříme a zprudka opečeme ze všech stran, aby se zatáhlo a šťáva zůstala uvnitř. Zeleninu nakrájíme, orestujeme, přidáme hořčici, cukr, zalijeme polovinou vývaru, přidáme koření, vložíme maso a pečeme v troubě asi dvě hodiny.

     

    Podle potřeby podléváme vývarem a vínem. Když je maso měkké, vyjmeme ho, vyndáme koření, přidáme mléko a smetanu. Omáčku provaříme a poté propasírujeme. Pokud je málo hustá, můžeme ještě zahustit jíškou.

     

    Pak přidáme nastrouhanou citronovou kůru a dochutíme podle libosti cukrem a octem. Můžeme použít i pár kapek worcesterské omáčky. Nakonec přidáváme slaninu nakrájenou na malé kostičky a orestovanou. Podáváme s houskovými knedlíky a brusinkami.

     

    Jaroslav Sapík: Vařit svíčkovou mě naučila maminka. Celý život se držím jejího receptu, nic jsem na něm nezměnil. V životě jsem totiž nikde nenarazil na lepší! Speciálně toto jídlo nemůžu z našeho jídelníčku odebrat, protože na něj lidi hodně jezdí. Rád k nám na ni chodil Radek Brzobohatý se svojí rodinou i „její výsost a pohádková princezna“ Alena Vránová.

    Recepty pochází z nové kuchařky Jaroslava Sapíka.
    Autor: Martin Jaroš

  • 2.

    Povidlové taštičky babičky Albinky

    Suroviny: 250 g hrubé mouky, 250 g vařených strouhaných brambor, 2 vejce, 100 ml vody, 250 g povidel, 20 ml rumu, 100 g másla, 200 g mletého máku nebo mletých ořechů, 50 g moučkového cukru, smetana ke šlehání, sůl.

     

    Postup: Z mouky, vajec, vařených brambor a vody připravíme těsto a necháme ho chvíli odpočinout. Potom těsto na válu rozválíme a vykrajujeme kolečka, která plníme povidly a rumem. Kolečka přeložíme napůl, kraje pevně stiskneme, až u sebe drží. Vložíme je do vařící vody a vaříme 8 minut. Hotové posypeme mákem nebo ořechy a cukrem, přelijeme máslem a zdobíme ušlehanou šlehačkou.

     

    Jaroslav Sapík: Protože pocházím z jižní Moravy, povidlové taštičky se u nás běžně vařily. Jedním z jejich prvních milovníků u nás byl Milan Chladil, který k nám jezdil do hospody, když jsme byli ještě na Moravě. Ale to jsem byl dítě. Ten recept mě pak naučila moje máma. Jejich největším propagátorem byl a je muzikant Karel Vágner.

    Recepty pochází z nové kuchařky Jaroslava Sapíka.
    Autor: Martin Jaroš

  • 3.

    Kuře Strečno

    Suroviny: 4 stehýnka z kuřete, 2 paprikové lehce pikantní klobásy, 1 cibule, 2 lžíce sádla nebo oleje, 2 lžičky sladké mleté papriky, 400 g kysaného zelí, hladká mouka, 250 g zakysané smetany, čerstvý kopr, pepř, cukr, drcený kmín, sůl.

     

    Postup: Nakrájenou cibuli osmahneme na oleji, přidáme kuřecí stehýnka, osolíme, lehce opepříme, posypeme paprikou a podlijeme vývarem a dusíme stehýnka doměkka. Poté stehýnka vyjmeme, do šťávy přidáme pokrájené kysané zelí a dusíme doměkka. Před dohotovením přidáme kysanou smetanu, do které jsme zamíchali 1 lžíci hladké mouky. Provaříme, nakonec přidáme pokrájený kopr a dochutíme solí, cukrem a vložíme dušená stehýnka.

     

    Klobásu nakrájíme na plátky a opečeme na pánvi. Takto opečenou klobásu při servírování pokládáme na hotovou omáčku i s paprikovou šťávou, která nám při opékání vytekla. Podáváme s noky nebo žemlovými knedlíčky.

     

    Jaroslav Sapík: Tenhle recept jsem si přivezl ze Slovenska. Získal jsem ho v hotelu Boboty v Těrchové od místního šéfkuchaře. Naši hosté i my tohle jídlo máme moc rádi. Na tuhle dobrotu k nám rád chodíval Ládík Kerndl. Mimochodem, s tímto pokrmem jsem vyhrál dokonce i celostátní soutěž.

    Recepty pochází z nové kuchařky Jaroslava Sapíka.
    Autor: Martin Jaroš

  • 4.

    Palačinky s ořechovou náplní

    Suroviny na těsto: 150 g hladké mouky, 0,5 l mléka, strouhaná citronová a pomerančová kůra, 5 cl oleje, 2 vejce, cukr, sůl.

     

    Suroviny na ořechovou naplň: 4 dl mléka, 250 g drcených dětských piškotů, 100 g mletých vlašských ořechů, 50 g rozinek, 1 dl rumu, 2 lžíce cukru, špetka soli.

     

    Postup u palačinek: Do mléka nastrouháme kůru z citronu a pomeranče, pomalu zašleháme mouku, vejce, olej, sůl, cukr a necháme těsto 10 minut odstát. Poté smažíme na vymazané pánvičce tenké palačinky.

     

    Postup u náplně: Mléko přivedeme do varu, přidáme špetku soli, nadrcené piškoty, mleté ořechy, rozinky namočené v rumu, cukr a provaříme. Takto připravenou směsí plníme palačinky, které přeléváme rozpuštěnou hořkou čokoládou, zdobíme ušlehanou šlehačkou.

     

    Jaroslav Sapík: Tento recept jsem si přivezl z Vídně. Paradoxem je, že mě ho tam nenaučili Rakušané, ale Maďaři. Bylo to v době, kdy jsem dělal v restauraci Olympia u Imre Frieda.

     

    Recepty pochází z nové kuchařky Jaroslava Sapíka.
    Autor: Martin Jaroš

     

    Video
    Video se připravuje ...

    Jaroslav Sapík oslavil 70. narozeniny Hana Höschlová

    Fotogalerie
    6 fotografií

Dnešní horoskopy