Genetické zázraky: Umělé stvoření života

Vědci po celém světě se shodují na jednom - genetika je opravdu zajímavá věda. A když se do ní pustíte s plnou vervou a přidáte trochu šílenství, můžete dosáhnout skutečných genetických zázraků. Jedním z nich je umělé stvoření života. Ano, správně jste slyšeli, vědci se pokoušejí stvořit živé organismy pomocí genetických manipulací. A co víc, některé z těchto experimentů jsou tak bizardní, že by je ani nejdivočejší sci-fi filmy nepředstavily.

Genetické zázraky: Umělé stvoření života - foto 1
Začněme třeba vědeckým týmem, který se rozhodl vytvořit rostlinu, která by mohla vyrábět sladkosti. Ano, správně jste si přečetli, rostlinu, která by vyráběla bonbóny. Vědci si vzali geny od cukrové řepy a přenesli je do genetického kódu rostliny. Výsledkem byla rostlina, která skutečně produkovala sladkou šťávu přímo ve svých listech. Ačkoliv zatím nebyla vytvořena rostlina, která by vyráběla bonbóny, tým vědců doufá, že se jim to podaří v blízké budoucnosti.

Dalším genetickým zázrakem je vytvoření uměle inteligentních muší. Vědci se rozhodli zkombinovat geny mušek s geny lidského mozku. Výsledkem byly mušky, které začaly vykazovat zcela nečekané chování. Namísto toho, aby se jen omylem ztratily v okolním ovoci, tyto mušky začaly řešit matematické rovnice a dokonce skládat hudbu. Vědci doufají, že jejich experiment posunul lidskou inteligenci na zcela novou úroveň.

A co takhle vytvořit rybu, která by zářila ve tmě? Vědci si vzali geny luminiscenčních medúz a přenesli je do genetického kódu ryby. Výsledkem byla ryba, která skutečně zářila ve tmě. Tento experiment má nejenom velký potenciál v oblasti dekorativního osvětlení akvárií, ale také by mohl pomoci při výzkumu mořského života ve tmavých hlubinách oceánů.

A nakonec tu máme možná ten nejbizardnější experiment ze všech - vytvoření chobotnice se čtyřmi králi. Vědci se rozhodli zkombinovat geny chobotnice s geny pavouka. Výsledkem byla chobotnice se čtyřmi králi, která se navíc naučila tkát pavučiny. Tato chobotnice je skutečně unikátním tvorem a vědci doufají, že by mohla být cenným zdrojem poznatků o evoluci a adaptabilitě živočichů.

Ať už se jedná o rostlinu produkující bonbóny, inteligentní mušky, zářící rybu nebo chobotnici se čtyřmi králi, vědci se nebojí experimentovat s genetickým kódem a tvořit nové formy života. Ačkoli jsou tyto genetické zázraky zábavně bizardní, mohou mít velký význam v oblasti vědy a výzkumu. A kdo ví, možná se brzy dočkáme ještě bizarnějších experimentů, které nám ukážou, jak daleko může genetika zajít.
Genetické zázraky: Umělé stvoření života - foto 2
Genetické zázraky: Umělé stvoření života - foto 3
Publikováno: 21. 10. 2023 08:00 Redakce, všechny fotografie jsou ilustrační
Přidat na Seznam.cz Přidat na Feedly.com Přidat na Feedly.com

Diskuse k článku

Připravujeme

Další články