Když zvířata mluví: Výzkumníci objevili, že delfínům nejsou cizí lidské řeči

Vědci z univerzity v Miami nedávno potvrdili, že delfíni jsou schopni porozumět lidské řeči. A ne, nejde o žádné sci-fi příběhy o mluvících zvířatech. Delfíni slyší řeč stejně jako my, a dokonce jsou schopni rozpoznat slova a fráze, které jsou pro ně zcela nové.

Když zvířata mluví: Výzkumníci objevili, že delfínům nejsou cizí lidské řeči - foto 1
Když se vědci rozhodli testovat schopnosti delfínů, použili speciální zařízení, které jim umožnilo přehrávat lidskou řeč v podobě zvukových signálů. A co se stalo? Delfíni reagovali na řeč stejně jako na své vlastní zvuky. Dokonce se zdá, že některá slova a fráze, jako například „dobrý den“ nebo „ahoj“, se naučili a začali je používat sami.

To je samozřejmě zábavné a fascinující, ale co kdyby se delfíni skutečně naučili mluvit jako lidé? Jak by to ovlivnilo náš vztah ke zvířatům? Byli bychom ochotni je považovat za rovnocenné členy společnosti? Co kdyby se stalo, že někteří z nich byli schopni mluvit lépe než někteří lidé?

A co kdyby se tato schopnost rozšířila i na jiná zvířata? Jak by to ovlivnilo naši kulturu a tradice? Byli bychom ochotni jíst zvířata, která umí mluvit? A co kdyby některá zvířata začala používat lidskou řeč k tomu, aby se nám pomstila za to, co jsme jim udělali? To by bylo opravdu bizarní. Ale kdo ví, co se může stát – svět je neuvěřitelně proměnlivé místo a věda nás neustále překvapuje.
Když zvířata mluví: Výzkumníci objevili, že delfínům nejsou cizí lidské řeči - foto 2
Když zvířata mluví: Výzkumníci objevili, že delfínům nejsou cizí lidské řeči - foto 3
Publikováno: 24. 6. 2023 08:00 Redakce, všechny fotografie jsou ilustrační
Přidat na Seznam.cz Přidat na Feedly.com Přidat na Feedly.com

Diskuse k článku

Připravujeme

Další články