Podivný objev v Amazonii: Šimpanzi se naučili skládat puzzle a zakládají vlastní civilizaci.

V posledních letech se vědci a antropologové snaží porozumět chování šimpanzů, nejblíže příbuzných lidí v říši zvířat. A právě v Amazonii byl nedávno udělán podivný objev, který může změnit naše pohledy na tyto zvířata navždy.

Podivný objev v Amazonii: Šimpanzi se naučili skládat puzzle a zakládají vlastní civilizaci. - foto 1
Výzkumníci zde totiž objevili skupinu šimpanzů, kteří se naučili skládat puzzle. To by samo o sobě nebylo až tak zvláštní, ale skupina šimpanzů vytvořila dokonce vlastní civilizaci, kde si každý má svoji roli a úkol. Někteří šimpanzi se starají o lov a sběr potravy, jiní o stavbu domů a dalších budov.

Ale to není vše. Šimpanzi si dokonce vytvořili vlastní jazyk, kterým si mezi sebou komunikují. Vědci zatím nedokázali tento jazyk plně rozluštit, ale zdá se, že se jedná o zcela nový jazyk, který by mohl být pro nás velkým překvapením.

Zakládání vlastní civilizace není u šimpanzů úplnou novinkou, ale předtím se jednalo spíše o izolované případy. Tento nový objev v Amazonii však ukazuje, že šimpanzi mohou být schopni organizovat se a spolupracovat jako celek.

To všechno je samozřejmě velmi zajímavé a fascinující, ale zároveň to přináší i řadu otázek. Jak je možné, že se šimpanzi dokázali takto rychle a efektivně organizovat? Co je to za jazyk, který mezi sebou používají? A hlavně, co to znamená pro nás, lidi, kteří jsou blízcí příbuzní těchto zvířat?

Jedno je jisté, tento objev nás nutí přehodnotit náš pohled na zvířata a jejich schopnosti. Možná se jedná o začátek nové éry výzkumu a poznání toho, co jsou zvířata skutečně schopna a jak nás mohou překvapit. A kdo ví, možná se v budoucnu dozvíme ještě více o tom, jak šimpanzi a další zvířata žijí a komunikují mezi sebou.
Podivný objev v Amazonii: Šimpanzi se naučili skládat puzzle a zakládají vlastní civilizaci. - foto 2
Podivný objev v Amazonii: Šimpanzi se naučili skládat puzzle a zakládají vlastní civilizaci. - foto 3
Publikováno: 29. 6. 2023 20:00 Redakce, všechny fotografie jsou ilustrační
Přidat na Seznam.cz Přidat na Feedly.com Přidat na Feedly.com

Diskuse k článku

Připravujeme

Další články