Převratný objev: Astronomové popsali konečně další planetu ve Sluneční soustavě

Vědci se konečně dočkali! Po dlouhých letech pozorování a studií se astronomové konečně odvážili oznámit svůj převratný objev - novou planetu ve Sluneční soustavě! Ačkoliv bylo naše povědomí o planetách v našem slunečním systému poměrně kompletní, tato nová planeta přišla naprosto překvapivě.

Převratný objev: Astronomové popsali konečně další planetu ve Sluneční soustavě - foto 1
Při výzkumu oblohy pomocí nejmodernějších technologií se totiž podařilo zachytit zvláštní pohyb a gravitační vliv na ostatní planety. Astronomové se nejdříve nemohli zbavit dojmu, že se jedná o chybu ve vyhodnocování dat, ale po důkladném zkoumání a potvrzení dalšími pozorováními nemohli než přiznat, že skutečně objevili něco zcela nového.

Nová planeta, která zatím dostala předběžné označení "Zumba", se nachází za Neptunem a má velmi podivnou orbitu. Její oběh kolem Slunce je velmi excentrický a trvá přibližně 500 let, což ji činí nejdelší obíhající planetou ve Sluneční soustavě. Zumba má také velmi podivnou barvu, která se mění podle polohy vzhledem k Slunci - od sytě modré až po žhavě oranžovou.

Astronomové již intenzivně pracují na dalších studiích a analýzách, aby zjistili co nejvíce informací o této nové planetě. Zatím se zdá, že Zumba má velkou gravitační sílu a může mít vliv na pohyb ostatních planet ve Sluneční soustavě. Bude zajímavé sledovat, jak se tento objev promítne do našeho dalšího chápání vesmíru a planetární dynamiky.
Převratný objev: Astronomové popsali konečně další planetu ve Sluneční soustavě - foto 2
Převratný objev: Astronomové popsali konečně další planetu ve Sluneční soustavě - foto 3
Publikováno: 31. 3. 2024 08:00 Redakce, všechny fotografie jsou ilustrační
Přidat na Seznam.cz Přidat na Feedly.com Přidat na Feedly.com

Diskuse k článku

Připravujeme

Další články