Skok do minulosti: archeologové objevili ztracenou civilizaci, která používala špek jako peníze!

Vědci z celého světa jsou v extázi! V nejnovějším objevu archeologové našli ztracenou civilizaci, která jako peníze používala - pozor, držte se - špek! Ano, úplně jste správně četli. Tato zvláštní a bizarní civilizace měla v oblibě tento mastný a slaný pokrm, který používala jako prostředek směny.

Skok do minulosti: archeologové objevili ztracenou civilizaci, která používala špek jako peníze! - foto 1
Když se archeologové poprvé dostali do tajemného prastarého města, byli překvapeni, když objevili obrovské sklady špeku. Vypadaly jako obrovské hromady slaného zlata, které byly pečlivě uspořádány podle velikosti a kvality. Vědci se okamžitě začali ptát, jakým způsobem mohlo být takovéto množství špeku využíváno jako platidlo.

Po mnoha letech analýz a studií se vědci dozvěděli, že tato ztracená civilizace měla složitý a sofistikovaný systém ekonomiky založeného na hodnotě špeku. Významní členové společnosti byli ti, kteří měli nejvíce špeku, a bohatství jednotlivce bylo měřeno v kilogramech. Bohatí a mocní mohli dokonce své bohatství předvádět pomocí speciálních špekových šperků a ozdob.

Ale jak přesně tato civilizace používala špek jako peníze? Podle archeologů špek sloužil jako prostředek směny za další zboží, jako byly například obilí, ovoce a dokonce i otroci. Lidé by si vzájemně vyměňovali určitý objem špeku za požadované zboží. Bylo to nepochybně zvláštní a trochu nechutné, ale tato civilizace byla očividně přesvědčena, že špek je nejcennější komoditou.

Ať už si myslíme cokoliv o této ztracené civilizaci, je těžké neobdivovat jejich kreativitu a odvahu použít něco tak neobvyklého jako peníze. Tolik lidí by si přálo, aby peněžní systém byl tak chutný a zábavný! Naštěstí dnes máme jiné způsoby obchodování, ale tato bizarní zjištění nám připomínají, jak různorodé a překvapivé mohou být lidské kultury a jejich ekonomiky.
Skok do minulosti: archeologové objevili ztracenou civilizaci, která používala špek jako peníze! - foto 2
Skok do minulosti: archeologové objevili ztracenou civilizaci, která používala špek jako peníze! - foto 3
Publikováno: 14. 12. 2023 20:00 Redakce, všechny fotografie jsou ilustrační
Přidat na Seznam.cz Přidat na Feedly.com Přidat na Feedly.com

Diskuse k článku

Připravujeme

Další články