Výzkumníci zjistili, že prasata dokáží rozpoznat umění a některá jsou dokonce schopna malovat.

Vědci z celého světa se snaží zjistit co nejvíce informací o našich nejblíže příbuzných v říši zvířat. A přestože se zdá, že jsme o prasatech už věděli všechno, co bylo k vědění, někteří výzkumníci zjistili něco, co by nikdo nečekal. Prasata dokáží rozpoznat umění a některá jsou dokonce schopna malovat!

Výzkumníci zjistili, že prasata dokáží rozpoznat umění a některá jsou dokonce schopna malovat. - foto 1
První výsledky výzkumu byly zveřejněny v prestižním vědeckém časopise Nature a okamžitě získaly pozornost celého světa. Výzkumníci zkoumali chování prasat v reakci na různé obrazy a kresby. Zjistili, že prasata dokážou rozpoznat některá základní prvky umění, jako jsou barvy a tvary. Ale nejzajímavější pozorování bylo, když vědci začali dávat prasatům papír a barvy.

Zdá se, že některá prasata jsou skutečně umělci. Výzkumníci ukázali, jak některá prasata dokážou malovat kresby, které jsou plné barev a zdají se být velmi expresivní. Samozřejmě, že ne každé prase umí malovat, ale některá z nich jsou opravdu talentovaná. Některé z kreseb dokonce připomínají díla slavných umělců, jako jsou Kandinsky nebo Picasso.

Vědci se nyní snaží zjistit, zda jsou tyto schopnosti spíše vrozené nebo se mohou naučit. Výsledky dosud ukazují, že prasata se mohou učit novým věcem, jako jsou malování, stejně jako lidé. To by mohlo mít obrovský význam pro chov prasat v budoucnosti. Možná bychom mohli začít rozvíjet novou linii chovu prasat, které by se věnovaly umělecké tvorbě.

Celý svět se teď ptá: Jaké jsou další schopnosti prasat? Budou moci hrát na hudební nástroje nebo psát básně? Je to možné, ale prozatím se budou muset vědci spokojit se zkoumáním malování. Ale kdo ví, co se může stát v budoucnosti? Možná se někdy dozvíme, že prasata jsou opravdovými umělci a můžeme si s nimi užívat koncerty a výstavy, jako s našimi lidskými umělci.
Výzkumníci zjistili, že prasata dokáží rozpoznat umění a některá jsou dokonce schopna malovat. - foto 2
Výzkumníci zjistili, že prasata dokáží rozpoznat umění a některá jsou dokonce schopna malovat. - foto 3
Publikováno: 5. 7. 2023 08:00 Redakce, všechny fotografie jsou ilustrační
Přidat na Seznam.cz Přidat na Feedly.com Přidat na Feedly.com

Diskuse k článku

Připravujeme

Další články