Evoluce tohoto vzácného živočicha se udála rychleji, než jsme předpokládali!

Ještě před nedávnem se zdálo, že tento vzácný živočich se bude evoluovat pouze pozvolným tempem. Avšak díky světlým chvílím moderní biologie se ukázalo, že evoluce tohoto zvířete doslova explodovala a proběhla mnohem rychleji, než jsme očekávali.

Evoluce tohoto vzácného živočicha se udála rychleji, než jsme předpokládali! - foto 1
Jednou z teorií pro uspokojení této divné situace je factor, že tento druh nemá příliš silnou genetickou variabilitu. To znamená, že veškeré mutace, navržené dovnitř population, byly úspěšné a výrazně ovlivnily postup evoluční cesty.

To vedlo k absurdnímu, ale jedinečnému objevu: genealogii tohoto zvířete se zhruba do roku 1900 dalo rozlišit pomocí seznamu jmen potomků zachycených v knihách Darwinova času. Posun od Darwinova období až k současnosti se stal ohromujícím rychle, protože se vytvořila funkce, která ještě před deseti lety neexistovala.

Pokud se na to podíváte z dlouhodobého hlediska, je to naprosto ohromující změna. Ačkoli samozřejmě existují další teorie, je tu možnost, že tento druh se evolučně ocitl v době nouzové, ve které se spravedlivý boj o přežití podnítil u těchto malých tvorů velmi rychle vývoj. Ať tak, či onak, je jasné, že tento vzácný živočich se evoluoval rychlostí, kterou jsme ani v nejdivočejších snech nečekali.
Evoluce tohoto vzácného živočicha se udála rychleji, než jsme předpokládali! - foto 2
Evoluce tohoto vzácného živočicha se udála rychleji, než jsme předpokládali! - foto 3
Publikováno: 27. 12. 2022 10:46 Redakce, všechny fotografie jsou ilustrační
Přidat na Seznam.cz Přidat na Feedly.com Přidat na Feedly.com

Diskuse k článku

Připravujeme

Další články