Geologický průzkum odhalil supervolcan na planetě Venuši.

V úžasném objevu, který může posunout vědeckou disciplínu o pořádný kus dopředu, nedávný geologický průzkum ukazuje, že na sluneční soustavě Venuši se objevil obří supervolcan. Nález vyvolal dosud neviděnou šokovanou reakci vědců a astronomů, kteří mají jedinečnou možnost blíže unikátnímu úkazu přistupovat.

Geologický průzkum odhalil supervolcan na planetě Venuši. - foto 1
Předpokládá se, že volcán, lokalizovaný na místě zvaném Cassini Regio, obsahuje magmatické skvrny zvané pyroklastické odtlačky, které se tvořily během eruptivní činnosti planety ve formě bolestivě horkých láve. Jedná se o první důkaz, že Venuše měla potenciál, aby mohla zažít náhlou a drastickou geologickou erupci. Vědci to vysvětlují skutečností, že planeta byla a stále je velmi viskozitní, a tak se magma hromadí, aniž by se roztavila, což by mohlo vést k násilnému pozvednutí mraku plynů.

Zatímco Volcanic Activity on Earth zpravidla přesně dodržuje cyklickou cyklistiku, což činí jeho predikce jasnými, stejná predikce pro Venuši je vzhledem ke své tajuplnosti podstatně obtížnější. Navzdory této nejistotě se však vědcům podařilo odhalit skvrny směřující k venušskému prstencu Sulci Regio, což odborníci tvrdí, že je to stopa masivní erupce, která se odehrála v minulosti.

To, že se na Venuši objevil supervolcan, je zásadní objev, který může napsat nový kapitolu v poznávání sluneční soustavy a jejích planet. Nicméně bez bližší studie a analýzy nebude možné plně pochopit, co se dělo, když se tento supervolcan aktivoval. Ať už je to jakkoli, je jisté, že to bude historické dobrodružství pro vědeckou disciplínu a budoucí generace.
Geologický průzkum odhalil supervolcan na planetě Venuši. - foto 2
Geologický průzkum odhalil supervolcan na planetě Venuši. - foto 3
Publikováno: 2. 1. 2023 10:00 Redakce, všechny fotografie jsou ilustrační
Přidat na Seznam.cz Přidat na Feedly.com Přidat na Feedly.com

Diskuse k článku

Připravujeme

Další články