Gliese 667C – nově objevena planeta splňujicí podmínky pro život.

Gliese 667C je nově objevená planeta ve vzdálenosti jen 22 světelných let od Země. Nachází se ve sluneční soustavě Gliese 667, ve stejném systému, jako námi obdivovaná planetka s názvem Gliese 581g. Nově odhalená planeta Gliese 667C se nachází ve vhodné vzdálenosti od svého mateřského Slunce a poskytuje podmínky pro udržení života.

Gliese 667C – nově objevena planeta splňujicí podmínky pro život. - foto 1
V této oblasti se pohybuje glaciální teplota, což znamená, že planeta je ve vhodné vzdálenosti od svého hvězdného hostitele, aby zajistila přiměřenou vlhkost a teplo. Odhaduje se, že je zde více než dostatek vlhkosti pro to, aby mohla být podmínka dostatečná pro řízení života. Tato planeta se jeví jako vhodné místo k vyhledávání biologického života ve vesmíru.

V současnosti se objevují náznaky života na Gliese 667C. Studie ukazují, že planeta má velmi stabilní atmosféru a napříč povrchem existují teplé oblasti. To je důvod, proč se na planetě domnívají, že zde mohou existovat primitivní organismy. Díky tomu, že planeta se nachází ve stejné soustavě jako Gliese 581g, je také možné, že existuje mezi touto dvojicí planet společný ekosystém, který zajišťuje dostatek potravy pro obou planet.

Vědci doufají, že se nám tento skvělý objev otevře dvere do širšího pochopení vesmíru a jak funguje vzájemný vztah mezi planetami, které jsou citlivé a rozmanité. Celou dobu budou neustále monitorovat Gliese 667C a pokoušet se najít další důkazy o životě tam.
Gliese 667C – nově objevena planeta splňujicí podmínky pro život. - foto 2
Gliese 667C – nově objevena planeta splňujicí podmínky pro život. - foto 3
Publikováno: 17. 2. 2023 15:00 Redakce, všechny fotografie jsou ilustrační
Přidat na Seznam.cz Přidat na Feedly.com Přidat na Feedly.com

Diskuse k článku

Připravujeme

Další články