Hledat život mimo Zemi již není sci-fi, ale skutečnost.

Život na Zemi je v řadě ohledů jedinečný. Vzhledem k tomu, že se nám jeho existenci daří popírat, nemůžeme být si jisti, že žije v kosmu. I přesto, že veškeré úsilí vědců a technologií směřující k hledání života mimo naší planetou byly doposud neúspěšné, zdá se, že již brzy nebude považováno za science-fiction, ale skutečnost.

Hledat život mimo Zemi již není sci-fi, ale skutečnost. - foto 1
Vědci navrhují dvě možnosti, jak hledat život mimo Zemi. První metoda spočívá ve studii exoplanet a druhá zahrnuje hledání biologických molekul v mezihvězdném prostoru.

Ve studiu exoplanet jsou primárními cíli hvězdné systémy se slunečními analógy. Studiem jejich atmosféry je možné určit, jaké složky jsou obsaženy. Toto může odhalit potenciální složky pro život. Kromě toho vědci také hledají po dalších signalizacích, které ukazují na přítomnost života.

Další metodou, která byla navržena pro hledání života mimo Zemi, je průzkum biologických molekul v Mezihvězdném prostoru. Cílem je identifikovat komplexní organické molekuly, např. DNA, které by mohly vystupovat, jako indikace života. Tento přístup se snaží obejít potřebu fyzicky navštívit planety.

Jelikož technologická zařízení stále zlepšují, takže je možné hledat život mimo Zemi stále účinněji a efektivněji. Existuje tedy velká naděje, že již brzy budeme schopni najít skutečné důkazy o životě mimo naši planetu a objevit, co jiné planety mají co nabídnout.
Hledat život mimo Zemi již není sci-fi, ale skutečnost. - foto 2
Hledat život mimo Zemi již není sci-fi, ale skutečnost. - foto 3
Publikováno: 15. 1. 2023 20:00 Redakce, všechny fotografie jsou ilustrační
Přidat na Seznam.cz Přidat na Feedly.com Přidat na Feedly.com

Diskuse k článku

Připravujeme

Další články