Nalezen nový druh krajty - plave po zemi a maže si cestu hustou šťávou.

Vědci ze Severní Ameriky nedávno objevili unikátní nový druh krajty, jehož mimořádným rysem je to, že neplave ve vodním prostředí, ale dokáže plavat po zemi. Tato pozoruhodná nová forma krajty se nešíří díky plavaní ve vodě, ale díky své schopnosti mačkat hustou šťávu, kterou produkuje, do dírek v půdě a mazat si tak cestu po zemi.

Nalezen nový druh krajty - plave po zemi a maže si cestu hustou šťávou. - foto 1
Vědci toto chování u zvířete poprvé zaznamenali, když studovali krajtí populace na severozápadu USA. Nápadný tah a způsob pohybu byl hned pozorován, a to bez ohledu na to, zda krajty plula po povrchu nebo se plížily po skalnatých úsecích. Když vědci blíže prozkoumali tento druh krajty, zjistili, že produkuje hustou, lepkavou látku, která pomáhá dopravit jim kyslík do těla.

Vědci toto chování nazývají hydrostatickou plavbou a tvrdí, že je to zdařilý kompromis mezi pohybem ve vodě a pohybem po zemi. Je to neobyčejně efektivní způsob, jak se tyto krajty pohybují, bez ohledu na to, co je obklopuje. Vědce toto pozorování zaujalo natolik, že začali předpokládat, že tento druh krajty se nerozvinul ve vodě, ale s největší pravděpodobností sahá svými kořeny daleko do minulosti a pochází z času, kdy se evoluce krylaçek ubírala po zemi.

Tento mimořádný druh krajty tak bude dál putovat a mazat si cestu skrze hustou šťávu, kterou produkuje, což mu pomáhá aby překonali i ty nejnáročnější terén. Možná se za několik desetiletí bude jednat o nového společníka obyvatelstvu Severní Ameriky a objeví se i v dalších oblastech světa.
Nalezen nový druh krajty - plave po zemi a maže si cestu hustou šťávou. - foto 2
Nalezen nový druh krajty - plave po zemi a maže si cestu hustou šťávou. - foto 3
Publikováno: 28. 12. 2022 12:55 Redakce, všechny fotografie jsou ilustrační
Přidat na Seznam.cz Přidat na Feedly.com Přidat na Feedly.com

Diskuse k článku

Připravujeme

Další články