Proč lze oheň uhasit vodou? Vědci pronesli zřejmý odpověď

Jde to tak každému - uhasíte oheň vodou a máte klid. Tedy, alespoň je tomu tak u drtivé většiny ohňů. Ale kdo by čekal, že fyzika ukrytá za tento běžný proces je poměrně složitá. Opravdu, proč je voda tak účinná při hasení ohně? Nesmírně chytrí vědci se nyní snaží odpovědět na tuto záhadu.

Proč lze oheň uhasit vodou? Vědci pronesli zřejmý odpověď - foto 1
Až donedávna byla jejich práce obklopena mlhou; ale jen do té doby, než byl pronesen zřejmý odpověď. Podle vědců je to všechno díky (nejen) "konvekci". Co tím myslí? No, ve skutečnosti je to velmi jednoduché. Konvekce je akce proudění teplého či studeného vzduchu nebo kapalinou do prostředí. V tomto případě se teplý vzduch v otevřeném ohni opakuje, a to přinejmenším těmito dvěma způsoby.

V první řadě teplý vzduch proudí směrem vzhůru díky lehčímu, méně hustému objemu vzduchu. A v druhé řadě proudí proud vzduchu přímo na planoucí dřevo, což doplňuje palivo o nutnou energii, potřebnou k hoření. Když poletuje proud vody z hadice na oheň, oba tyto proudy jsou nahrazeny.

Konkrétně hovoříme o (uhasujícím) proudícím vodním proudu, který dosáhne mnohem vyšší teploty, než je teplota vzduchu v okolním prostředí. Teplota vody dostatečná k uhasení ohně je dostatečná k navození blokujícího proudění, tudíž lze tento teplý vzduch přinejmenším snížit k rovnovážnému směru – nebo dokonce domestikovat úplně (což znamená, že proudění zaniká).

Během jediného okamžiku se tak oheň uhasí, protože: množství paliva je sníženo, přísun kyslíku se omezuje a hustota vzduchu se snižuje. A právě to je odpověď tajemné otázky! Proč lze oheň uhasit vodou? To je drobnou ukázkou, jak může být fyzika ohně fascinující.
Proč lze oheň uhasit vodou? Vědci pronesli zřejmý odpověď - foto 2
Proč lze oheň uhasit vodou? Vědci pronesli zřejmý odpověď - foto 3
Publikováno: 14. 1. 2023 20:00 Redakce, všechny fotografie jsou ilustrační
Přidat na Seznam.cz Přidat na Feedly.com Přidat na Feedly.com

Diskuse k článku

Připravujeme

Další články