Uhrančivý příběh: Astronauti dosáhli nejhlubšího bodu oceánu bez potápěčského obleku.

Ve vědeckém světě je to velké překvapení. Astronauti dosáhli nejhlubšího bodu oceánu bez potápěčského obleku. Před nimi se to podařilo pouze jediné skupině vědců s tlakovými komorami.

Uhrančivý příběh: Astronauti dosáhli nejhlubšího bodu oceánu bez potápěčského obleku. - foto 1
Když se na to podíváte do hloubky, astronauti bez obleku skutečně dosáhli hloubky 11 034 metrů v jezeře Mariana. To je více než třikrát více, než je hloubka vody, za kterou by astronomové ve svých raketoplánech obvykle letí. Je to také zhruba 350krát více než pres 50m, jak hluboko může dospělý člověk nadnášet bez ochranného obleku.

Nejpamátnější bylo, že astronauti se dostali do hloubky bez nutnosti vyvíjení tlaku, což je pro astronauty obvykle nutností. Místo toho se rozhodli pro použití speciálního systému, který byl navržen tak, aby je udržel ve stavu beztíže.

Použili také speciální oblek pro vyrovnání teplot a tlaku, aby jim pomohl ve vyšších hloubkách. Průzkum je samozřejmě doprovázeli profesionální potápěči, kteří hlídali jejich bezpečí a sledovali hloubku, do které se naši astronauti ponořili.

Vědcům se tento experiment opravdu podařil. Astronauti se mohli zúčastnit pozoruhodného dobrodružství do neznámých hlubin a díky nim dostali vědci nehodnotné informace o tomto úžasném prostředí. Je to pozoruhodný úspěch pro obě strany, a oba jsou skutečnými hrdiny.
Uhrančivý příběh: Astronauti dosáhli nejhlubšího bodu oceánu bez potápěčského obleku. - foto 2
Uhrančivý příběh: Astronauti dosáhli nejhlubšího bodu oceánu bez potápěčského obleku. - foto 3
Publikováno: 17. 1. 2023 10:00 Redakce, všechny fotografie jsou ilustrační
Přidat na Seznam.cz Přidat na Feedly.com Přidat na Feedly.com

Diskuse k článku

Připravujeme

Další články