Vědci vyšetřují podivné vlny náhlých teplotních změn v atmosféře.

Vědci po celém světě začali vyšetřovat neobvyklé vlny náhlých teplotních změn v atmosféře. Zjistili, že vlny se objevují náhle a bez jakéhokoli předchozího varování. Jejich dobou trvání se pohybuje od několika sekund až po několik minut. Teploty se během těchto vln mohou pohybovat mezi normálními teplotami venkovního vzduchu a prudkými poklesy, které mohou být až o 0°C.

Vědci vyšetřují podivné vlny náhlých teplotních změn v atmosféře. - foto 1
Vědci v současnosti nejsou schopni spolehlivě vysvětlit ani zdroj ani mechanismus, který tyto vlny vytváří. Někteří z nich však navrhují, že tyto vlny mají co do činění s podivnou fyzikální vlastností oceánského dna – Seiche efektem. Seiche efekt jsou pravidelné vlny, které se šíří v chladných mořských prostorách na místech, kde se proudy a vlny střídají a kde dochází k odlivu a přílivu.

Dalším možným vysvětlením je, že tyto vlny jsou výsledkem měřením meteorologických stanic. Když meteorologická stanice měří vzduch, může to vést k ukvapenému posouzení situace a mohou se objevit „falešné“ data. To může vést k tomu, že počítačové programy, které jsou používány k monitorování teploty, zobrazí náhlou teplotní vlnu.

Bez ohledu na to, co způsobuje tyto polární vlny, vědci budou nadále hledat odpovědi. Tyto vlny mohou mít závažné dopady na klima naší planety, a proto vědci doufají, že začnou brzy lépe porozumět příčinám, které je vytváří.
Vědci vyšetřují podivné vlny náhlých teplotních změn v atmosféře. - foto 2
Vědci vyšetřují podivné vlny náhlých teplotních změn v atmosféře. - foto 3
Publikováno: 27. 1. 2023 15:00 Redakce, všechny fotografie jsou ilustrační
Přidat na Seznam.cz Přidat na Feedly.com Přidat na Feedly.com

Diskuse k článku

Připravujeme

Další články