Záhada dvou slunci: Opravdový důvod, proč je na obloze vidět červené světlo.

Když se podíváte na oblohu, vidíte pouze jediné slunce. Ale co kdybyste si jednoho dne všimli, že je na obloze zvláštní červené světlo? To může znamenat jediné - záhada dvou slunci.

Záhada dvou slunci: Opravdový důvod, proč je na obloze vidět červené světlo. - foto 1
V minulosti existovalo několik vysvětlení tohoto jevu - například, že slunce bleskuje, nebo že se vytváří společný lesk mezi oběma tělesy a ty ji vyzařují společně. Nicméně, tento jev je více záhadou než skutečností.

Podle vědeckých výzkumů se zdá, že skutečným důvodem, proč je na obloze vidět červené světlo, je optický jev způsobený atmosférickými podmínkami. Tento jev, známý jako Rayleighův rozptyl, je způsoben vibracemi molekul vzduchu. Tyto vibrace rozptýlí sluneční záření do různých barev - mezi nimi i modrofialovou a červenou. Kvůli tomu je občas vidět i to červené světlo.

Tázání po tom, proč je při pohledu na oblohu vidět červené světlo, se stále vede. Nicméně, s pomocí moderní vědy se zdá, že jeho opravdová odpověď spočívá ve fyzikálních procesech, které se dají popsat v podstatě jako optický jev. Příště, až uvidíte červenou barvu na obloze, můžete si být jistí, že je to kvůli Rayleighovu rozptylu.
Záhada dvou slunci: Opravdový důvod, proč je na obloze vidět červené světlo. - foto 2
Záhada dvou slunci: Opravdový důvod, proč je na obloze vidět červené světlo. - foto 3
Publikováno: 5. 2. 2023 20:00 Redakce, všechny fotografie jsou ilustrační
Přidat na Seznam.cz Přidat na Feedly.com Přidat na Feedly.com

Diskuse k článku

Připravujeme

Další články