DNA test ukazuje změny v lidském genomu - časem budeme odolnější na radiaci

Navzdory obavám, že všechny negativní účinky znečištění životního prostředí budou navždy trvalé, nedávno se objevily zprávy o změnách v lidské DNA po jeho působení. Někteří badatelé citují studie, které napovídají, že genom člověka se mění v reakci na určité formy radiačního znečištění, což by mohlo mít zajímavé dlouhodobé důsledky.

DNA test ukazuje změny v lidském genomu - časem budeme odolnější na radiaci - foto 1
DNA, neboli deoxyribonukleová kyselina, je molekula, která obsahuje všechny informace o lidském genomu a reguluje, jakou informaci musí buněčný systém člověka interpretovat pro správnou funkci. DNA se může během časového rámce rozvinout od jednotlivé buňky až k generaci. Pokud se objeví noví faktory prostředí, může se objevit mutace, a to je to, co se právě děje v DNA člověka.

Vědci ve studii publikované v oficiálním časopise American Association for the Advancement of Science odhalili, že vliv pozitronového a gama záření na lidské genomové struktury může způsobit mutace, které mohou mít velký dopad na to, jak organizmu člověka funguje. To znamená, že vědci zjistili změny v DNA, které se vlastně stanou součástí genetického profilu jednotlivce.

V tuto chvíli vědcům není známostí, jak tyto změny mohou ovlivnit lidské zdraví. Nicméně v budoucnu se může ukázat, že lidé, kteří jsou vystaveni více radiačnímu znečištění, mohou být odolnější nebo rezistentnější vůči rušivým podmínkám ve svém okolí. Navíc lidská populace může být v budoucnosti více tolerantní k toxicitě železa, dioksidu uhličitého a dalších látek, které v současnosti brání zdravému životu. Uvidíme, jaké změny si lidstvo projde, pokud se vědci podaří potvrdit jejich teorie.
DNA test ukazuje změny v lidském genomu - časem budeme odolnější na radiaci - foto 2
DNA test ukazuje změny v lidském genomu - časem budeme odolnější na radiaci - foto 3
Publikováno: 21. 4. 2023 20:00 Redakce, všechny fotografie jsou ilustrační
Přidat na Seznam.cz Přidat na Feedly.com Přidat na Feedly.com

Diskuse k článku

Připravujeme

Další články