Kdyby Napoleon vyhrál bitvu u Waterloo: Jak by se to projevilo na politické mapě Evropy?

Představte si, co by se stalo, kdyby Napoleon vyhrál bitvu u Waterloo. Byl by to zcela jiný svět, ve kterém by Francie získala absolutní moc a změnila celkovou politickou mapu Evropy. Například, Francie by pravděpodobně absorbovala Belgii a Holandsko, což by ještě posílilo francouzskou moc. Také by rozšířila své vlivné vazby s Itálií a Španělskem.

Kdyby Napoleon vyhrál bitvu u Waterloo: Jak by se to projevilo na politické mapě Evropy? - foto 1
Dalším dopadům by bylo, že by Velká Británie nebyla schopna udržet svou nedotknutelnost a existovala by reálná možnost francouzského napadení. To by výrazně ovlivnilo britskou politiku a ekonomiku. Francouzská invaze by také znamenala, že mnohé země, které Velká Británie v té době držela, by byly podrobeny francouzskému hegemonickému vlivu.

Ještě další vliv by poměrně silně ovlivnil Německo. Pokud by Francie vyhrála bitvu u Waterloo, bylo by velmi nepravděpodobné, že by Německo mohlo dosáhnout své počáteční samostatnosti a svobody. Výsledkem by bylo, že by Německo bylo posíleno obrovskou francouzskou silou a Anglie by proti tomu byla bezmocná.

Napoleonovo vítězství by mělo také vliv na historii následujících generací. Tato epická bitva měla obrovský vliv na budoucí události a proto je možné si představit, jaké úžasné události by mohla vyvolat Napoleonova porážka a co by se stalo, kdyby Napoleon vyhrál bitvu u Waterloo. Tento okamžik by změnil historii navždy a znamenal nabytí nové síly a území pro Francii a ztrátu některých národů v Evropě.
Kdyby Napoleon vyhrál bitvu u Waterloo: Jak by se to projevilo na politické mapě Evropy? - foto 2
Kdyby Napoleon vyhrál bitvu u Waterloo: Jak by se to projevilo na politické mapě Evropy? - foto 3
Publikováno: 16. 5. 2023 20:00 Redakce, všechny fotografie jsou ilustrační
Přidat na Seznam.cz Přidat na Feedly.com Přidat na Feedly.com

Diskuse k článku

Připravujeme

Další články