Hvězdíci z Holandska objevili proměnu ve Sluneční soustavě, označili ji jako "Planetu X".

Planetu X je nově objevená hvězda v naší Sluneční soustavě. Označení udělila skupina hvězdíků z Holandska, kteří měli tu čest tuto senzaci najít. Planetu X nespojují žádné běžné orbitální dráhy, ale bude putovat mezi jinými planetami ve Sluneční soustavě. V současnosti se obíhá sama kolem Slunce a je daleko od Země a Mezinárodní kosmické stanice.

Hvězdíci z Holandska objevili proměnu ve Sluneční soustavě, označili ji jako "Planetu X". - foto 1
Tato objevená hvězda byla označena jako „Planetu X“, která se pohybuje mezi Mars a jupiter. Není to obyčejná hvězda i když se střetla se Sluncem. Na rozdíl od měsíčních fází, které se mění na Měsíci každý měsíc, se na Planetě X mění po dobu 4 let.

Astronomové z Holandska navíc zjistili, že Planetu X lze pozorovat pouze prostým okem, když je kdesi vysoko na obloze. Také se však ukazuje, že existují určité jevy, které se mohou objevit pouze při pohledu na Planetu X pod teleskopem. Jsou to barevné světelné divy, které se během dne mění v závislosti na její fázi.

V neposlední řadě se zdá, že tato proměna ve Sluneční soustavě nesplňuje kvalifikaci na jednu ze sedmi planet. Přesto je to neustále fascinující objev a v astronomické komunitě stále vzbuzuje zvědavost. V očekávání, co přinese Planeta X do naší Sluneční soustavy, mohou vědci dělat výzkum, aby se dozvěděli více o neobvyklé hvězdě.
Hvězdíci z Holandska objevili proměnu ve Sluneční soustavě, označili ji jako "Planetu X". - foto 2
Hvězdíci z Holandska objevili proměnu ve Sluneční soustavě, označili ji jako "Planetu X". - foto 3
Publikováno: 14. 2. 2023 15:00 Redakce, všechny fotografie jsou ilustrační
Přidat na Seznam.cz Přidat na Feedly.com Přidat na Feedly.com

Diskuse k článku

Připravujeme

Další články