Kdyby byla zavražděna Marie Terezie: Jak by se změnilo osudové období rakouského císařství?

Kdyby byla zavražděna Marie Terezie, osudové období rakouského císařství by se výrazně změnilo. Marie Terezie byla jednou z nejuznávanějších vojevůdců a panovnic v dějinách Evropy, a vládla Rakousku od roku 1740 až do své smrti v roce 1780. Byly to právě její politické schopnosti, nastavení zákonů a úspěšné tažení proti ostatním evropským zemím, které zajistily prosperitu císařství po mnoho let.

Kdyby byla zavražděna Marie Terezie: Jak by se změnilo osudové období rakouského císařství? - foto 1
Kdyby ale Marie Terezie byla zavražděna, uznaná autorita mírových jednání by se v Rakousku během 19. století drasticky snížila. To by mohlo vést k bujarým válkám proti jiným evropským zemím, které by mohly vést k dekadentnímu oslabení císařství. Představte si bizarní vizi válčících národů, které bojují o převahu mezi evropskými císařstvími bez ohledu na důsledky.

Bez vůdčí síly a charismatu Marie Terezie by také nikdo nemohl stát v cestě novým modernizačním trendům, což by mohlo vést k třeskutým společenským změnám. Například, obtížnosti armádních výprav by se mohly zvýšit, protože rakouská armáda by nemohla být tak kompaktní. Národní ekonomika by také pravděpodobně trpěla, protože některé Marie Terezii proslulé daňové zásady by zmizely.

Bez Marie Terezie by císařství strávilo roky pod panstvím neschopných panovníků a každodenní život by ve zemi zdaleka nebyl pohodovým zážitkem. Politiky obyvatelů by se vyvíjely s úplně jinými cíli a občanské právo by bylo mnohem mírnější.

V neposlední řadě by bedlivé vedení Marie Terezie také chybělo – mocenská politika by se tedy vyvíjela mnohem pomaleji vzhledem k absence hodnotitelů nových myšlenek a postojů. Konečně, historie by se mohla vykreslovat úplně jinak, navždy změněná tragickou smrtí.
Kdyby byla zavražděna Marie Terezie: Jak by se změnilo osudové období rakouského císařství? - foto 2
Kdyby byla zavražděna Marie Terezie: Jak by se změnilo osudové období rakouského císařství? - foto 3
Publikováno: 14. 4. 2023 08:00 Redakce, všechny fotografie jsou ilustrační
Přidat na Seznam.cz Přidat na Feedly.com Přidat na Feedly.com

Diskuse k článku

Připravujeme

Další články