Hiró Onoda - důstojník japonské císařské armády z období druhé světové války. Kapituloval až v roce 1974

Hiró Onoda byl příslušníkem japonské císařské armády z období druhé světové války. Jeho osud se odehrával na ostrovech Phillippines, kde byl postaven do úkolu bránit místní pozice i za každou cenu. Když byla v červenci 1945 roku vyhlášena deklarace kapitulace Japonska, nijak tomu neuvěřil. Důstojník Onoda se tak rozhodl, že bojovat bude až do posledního dechu.

Hiró Onoda - důstojník japonské císařské armády z období druhé světové války. Kapituloval až v roce 1974 - foto 1
Strávil dlouhých 29 let v lesích Phillipin. Sám bojoval proti filipínské policii, hájil své pozice ostřelováním místních škol, ale i fyzicky zúčastňoval boje se skupinou místních civilistů, kteří se snažili získat docílení jeho kapitulace. Až v roce 1974, když slavící lidé na ulicích oznámili, že Japonsko skutečně kapitulovalo, Hiró Onoda se rozhodl pro kapitulaci.

Vzápětí se stal mezinárodní celebritou, politickými vedoucími mu byly vyhrazeny honory a obdržel i čestné uznání. Ovlivnil dokonce i místní hnutí Hippies. Nejenže se vrátil do Japonska, ale navštívil i mnoho zemí, kde byl veřejností uvítán s nadšením.

29 let strávených v lesích Phillipin poznamenalo život Hiró Onody, ale paradoxně i tímto odmítnutím kapitulace ukázal světu, že lidé jsou schopni čelit různým situacím a pořád bojovat. Svou odvahou a trvalostí vzbudil úctu a obdiv všem, kteří jej znají.
Hiró Onoda - důstojník japonské císařské armády z období druhé světové války. Kapituloval až v roce 1974 - foto 2
Hiró Onoda - důstojník japonské císařské armády z období druhé světové války. Kapituloval až v roce 1974 - foto 3
Publikováno: 16. 5. 2023 08:00 Redakce, všechny fotografie jsou ilustrační
Přidat na Seznam.cz Přidat na Feedly.com Přidat na Feedly.com

Diskuse k článku

Připravujeme

Další články