Kdyby byly Spojené státy rozděleny: Jak by vypadala politická a ekonomická situace v Severní Americe?

Kdyby se Spojené státy rozdělily na dva rozdílné a samostatné státy, byla by to velice zajímavá situace. Politická a ekonomická situace v Severní Americe by se diametrálně lišily od současného stavu.

Kdyby byly Spojené státy rozděleny: Jak by vypadala politická a ekonomická situace v Severní Americe? - foto 1
Severní Amerika by se spíše podobala Evropě ve své politické složitosti. Každý by měl jinou vládní strukturu. Rozdělení také ovlivnilo by mezinárodní obchod. Společné pobřeží rozdělených států by bylo více regulováno. Umožňovalo by to obchod mezi nimi, ale s určitou mírou kontroly.

Státní granice by se staly tvrdší a pro obchodníky by to znamenalo více komplikací. Jako například nutnost získání více víz a povolení zemí, aby se mohli pohybovat po obě strany. Na druhou stranu by to umožnilo každému státu, aby si zvolil vlastní daňové a obchodní politiku bez ohledu na druhý. To by mohlo pomoci dosáhnout lepší obchodní rovnováhy.

I když by ekonomická politika obou nově vytvořených států mohla být různá, politické více se vyrovnat. Oba by mohli spolupracovat s mezinárodními organizacemi, jako je OSN, čímž by podpořili mír a rozvoj v celé Severní Americe. Také by se zvýšila účast v mezinárodních fórech a umožnilo by to snadnější řešení potenciálních problémů.

Toto rozdělení by možná donutilo jednotlivé státy k lepšímu zapojení do mezinárodního společenství. To by mohlo spustit proces vyšší míry spolupráce, která by mohla být prospěšná pro oblast jako celek. Síla obou států by se mohla upevnit a jejich postavení by se posunulo směrem k vyššímu míru stability.
Kdyby byly Spojené státy rozděleny: Jak by vypadala politická a ekonomická situace v Severní Americe? - foto 2
Kdyby byly Spojené státy rozděleny: Jak by vypadala politická a ekonomická situace v Severní Americe? - foto 3
Publikováno: 1. 5. 2023 20:00 Redakce, všechny fotografie jsou ilustrační
Přidat na Seznam.cz Přidat na Feedly.com Přidat na Feedly.com

Diskuse k článku

Připravujeme

Další články