Kdyby nebyla objevena Amerika: Jak by vypadala historie světa bez kolonialismu a imperialismu?

Prvním, co bychom museli udělat, je uvědomit si, že Amerika nepředstavuje jediný globální fenomén vlivu. Pro nás se může zdát, že bez Ameriky by svět zcela změnil charakter. Ve skutečnosti je to ale trochu složitější – a často nezákeřné jevy, jako je kolonialismus, imperialismus a globální hegemonie, existovaly v prakticky ve všech oblastech dlouho před objevením Ameriky.

Kdyby nebyla objevena Amerika: Jak by vypadala historie světa bez kolonialismu a imperialismu? - foto 1
Kdyby Amerika nebyla objevena, tyto tendence určitě nebyly zmírněny. Je celkem jisté, že by se tak stala dosud neznámá nová kulturní, politická a ekonomická dynamika a vypukly by nepředvídané regionální konflikty. Jaké další regionální síly by narostly do šílenství? To je opravdu zajímavé hádankou.

Například mohlo by nastat dlouhotrvající období Říma, egyptského faraonství, asijských dynastií a dále. Tyto odvětví pravděpodobně spočívali buď v kontinuální lokální vládě nebo ve federálních formách vlády. Síly obchodu by byly postupně likvidovány rozsáhlým archeologickým komplexem, který by zřejmě zahrnoval principy barteru, bojový trh, trh s luxusními zbožími atd.

Geograficky by existovaly větší oblasti, které by mohly být kolonizovány. Země, které byly ekonomicky či geopoliticky oslabeny, by se mohly stát terčem nájezdnictví militarizovaných sil ze silnějších sousedních regionů. Tato brutální fazéda by bezpochyby vedla k hladomorům, masovým vyhnáním a genocidě milionů lidí.

Už to sice nelze vrátit, ale přesto myslíme na budoucnost. Jako by společnost se snažila, aby se kolonialismus a imperialismus staly jen historickými funkcemi, a ne součástí dnešního světa. Pokud by se to podařilo, pak by alespoň částečně zmírnila runaway populace, změnil se environmentální vliv interakcí a dosáhl se národní důstojnosti. Jakmile by se podobná cesta historie rozběhla, jsme si jisti, že objevení Nového světa by bylo ve světle takové vize jen příhodnou příležitostí.
Kdyby nebyla objevena Amerika: Jak by vypadala historie světa bez kolonialismu a imperialismu? - foto 2
Kdyby nebyla objevena Amerika: Jak by vypadala historie světa bez kolonialismu a imperialismu? - foto 3
Publikováno: 16. 4. 2023 08:00 Redakce, všechny fotografie jsou ilustrační
Přidat na Seznam.cz Přidat na Feedly.com Přidat na Feedly.com

Diskuse k článku

Připravujeme

Další články