Kdyby Římská říše přežila: Jak by vypadala dnešní Evropa pod vedením římského impéria?

Kdyby se nám podařilo zvrátit čas a navracet se do minulosti, rozhodně bychom našli jednu bezprecedentní scénář: je celý kontinent Evropy vlastněn a podřízen jedinému říšskému impériu - starodávné Římské říši? Všichni se zajímají o to, jak by toto období vypadalo, a co by se stalo, kdyby římská říše neupadla.

Kdyby Římská říše přežila: Jak by vypadala dnešní Evropa pod vedením římského impéria? - foto 1
Kdyby římské impérium přežilo, tak by moderní Evropa, dnešní světová velmoc byla kolosální říší, kde by bylo politické sídlo ve starobylém Riu a císařský palác se třpytil na vrcholu Kolosea.

Ačkoli by řeky Tibru a Dunaje byly stále stejné, architektonickému prostoru by starodávná říše dala jinou tvář. Přestože města Paříž, Amsterdam a Barcelona existovala, která byla byznys s mořským obchodem - jejich plavební cesty by postupně došly až do Konstantinopole.

Římská stráž, veteranské oddíly, kteří byli vysazeni po všech koutech Říma, by byli rozeseti i po dalších teritoriích evropských států. Také by to přineslo nezbytnou výměnu technologií, myšlenek a umění mezi všemi provinciemi říše.

V současnosti je Evropa složitá směsice různých zemí s různými zvyky, historiemi a kulturami. Kdyby římská říše se prodloužila do 21. století, mohlo by být celé regiony Evropy mnohem jednotnější.
Kdyby Římská říše přežila: Jak by vypadala dnešní Evropa pod vedením římského impéria? - foto 2
Kdyby Římská říše přežila: Jak by vypadala dnešní Evropa pod vedením římského impéria? - foto 3
Publikováno: 29. 4. 2023 08:00 Redakce, všechny fotografie jsou ilustrační
Přidat na Seznam.cz Přidat na Feedly.com Přidat na Feedly.com

Diskuse k článku

Připravujeme

Další články