Kdyby se dnes narodil Shakespeare: Jak by vypadala jeho tvorba v moderním světě?

Byl by to šok, kdyby se dnes narodil William Shakespeare. Kolik scénických drám by moderní svět vyprodukoval? Jak by drama britského představitele a dramatika 21. století míchalo svůj směsica inspirace?

Kdyby se dnes narodil Shakespeare: Jak by vypadala jeho tvorba v moderním světě? - foto 1
Představme si, že se Shakespeare narodí v dnešní době a že se rozhodne pokračovat v jeho textu. Kdo neví, jak se tento mytický autor dostal k svým slávným tragédiím, komediím a sonetům? Netají se tím, že jeho předobrazy se obvykle nacházely v klasické literatuře – kde by se inspiroval dnes?

Je tu spousta možností a technologie, které by mohly Shakespearea ovlivnit. Jedním z nejpravděpodobnějších opravdu moderních vlivů, na něž by se mohl obrátit, by byla videohra. Vidíme, jak hry nabízejí ve svých vyprávěcích strukturách temnou atmosféru, epickou akci a smutek. Některé počítačové slibují osvěžující mix krásy a chaosu, což by mohlo být příslibem pro Shakespearovy bujné a chytlavé dialogy.

Cinema by se také stalo nedílnou součástí reálného Shakespeara. Jeho zájem o vizuální prvky scénáře by tu patřil mezi vysoce vyvinuté umění návrhů obrazu a režisérských úprav. To by z něj udělalo silnou konkurenci v současném filmovém průmyslu - s jeho talentem pro vytváření bezprecedentních obrazů a silný komplexní příběh.

V tvůrčích společenstvích se Shakespearovi možná líbily i nové schopnosti, jako je 3D tisk nebo řemeslná robotika. Můžeme si představit, že moderní technologie by sehrály velkou roli při vytváření fantaskní divadelní scénografie. Když umíme být mezi hranicemi vesmíru, prostředí Shakespearových prací může být stejně extrémní!

Takto by se mohl Shakespearova talentovaná díla odrážet odrůdami moderních technologií a inspirací dnešního světa. Od kreativních technologií až po uplatňování hudebních a vizuálních nástrojů, jeho příběhy by se mohly stát zcela novými.
Kdyby se dnes narodil Shakespeare: Jak by vypadala jeho tvorba v moderním světě? - foto 2
Kdyby se dnes narodil Shakespeare: Jak by vypadala jeho tvorba v moderním světě? - foto 3
Publikováno: 4. 5. 2023 08:00 Redakce, všechny fotografie jsou ilustrační
Přidat na Seznam.cz Přidat na Feedly.com Přidat na Feedly.com

Diskuse k článku

Připravujeme

Další články