Kosmické katastrofy: Jaké byly největší havárie a nehody v historii kosmonautiky?

Kosmické katastrofy jsou stále viděny jako jedna z nejvíce krajních situací, do kterých se mohou kosmonauti dostat. Od začátku kosmonautiky jsou prozkoumávány a objevovány nejen nová místa ve vesmíru, ale i výzvy a hrozby tím s sebou spojené.

Kosmické katastrofy: Jaké byly největší havárie a nehody v historii kosmonautiky? - foto 1
Mezi ty největší havárie a nehody v historii kosmonautiky patří například katastrofa raketoplánu Challenger, k níž došlo 28. ledna 1986, když startující raketoplán explodoval ve vzduchu. Celkem sedm členů posádky na palubě raketoplánu se při nehodě ztratilo.

Další vážnou nehodou byla havárie ruského raketoplánu Sojuz 11. Byl to první plnokrevný mezikontinentální program Surikov, který přinesl posádku na palubu obytného modulu Sojuzu. Nehoda se stala 24. června 1971 během návratu, když se otevřel plovoucí modul bez zřetelného důvodu, poškozením při atmosférickém tlaku. Tři muži umírají uvnitř plovoucího modulu.

Nejslavnější nehodou se však stala sovětská katastrofa rakety N1. V roce 1969 byla v létě dokončena snaha Sovětů postavit svou vlastní raketu N1 k odpovězím na Apollo 11, které zamířily na Měsíc. Během startu však došlo k nehodě, kdy se letadlo rozpadlo.

Tato události v kosmonautice byly katastrofisticke a zanechají vždy temnou stopu v civilizaci. Každá nehoda, která došla kosmicky, je tragická událost, která připomíná miliony rizik, která jsou spojena s cestou do vesmíru. Díky samotnému nebezpečí, které jsou spojeny s kosmonautikou, je neustálý pohyb k tomu, aby se minimalizovaly důsledky takových tragických událostí a aby se dostalo lidstvo blíže k objevení seznamu kosmických tajemství.
Kosmické katastrofy: Jaké byly největší havárie a nehody v historii kosmonautiky? - foto 2
Kosmické katastrofy: Jaké byly největší havárie a nehody v historii kosmonautiky? - foto 3
Publikováno: 6. 5. 2023 08:00 Redakce, všechny fotografie jsou ilustrační
Přidat na Seznam.cz Přidat na Feedly.com Přidat na Feedly.com

Diskuse k článku

Připravujeme

Další články