Maďarsko: stařec sám dlouhé roky kope pod domem obrovský jeskynní komplex

Maďarsko je krásná země s mnoha druhy národního dědictví. Je tu také podivný příběh o jednom starém muži, který sám po léta trávil pokopáváním obrovského jeskynního komplexu pod jeho rodným domem.

Maďarsko: stařec sám dlouhé roky kope pod domem obrovský jeskynní komplex - foto 1
László Almásy se narodil ve městě Nagypáli jako druhé z pěti dětí v rodině poštovního úředníka a zámecké domovnice. Ve svém volném čase rád četl staré kroniky a hledal povyklosti samotného světa. Jednou našel legendu o obrovském labyrintu ukrytém hluboko pod jeho domovem a vybral se hledat toto neznámo.

Mnoho let strávil rýpáním úzkých a hustě zarostlých tunelů. Díky tomu objevil obrovskou místnost obsahující komplikované malby na stěnách a vytesané sochy. Když je nakonec dokončil, byl nadšeně publikován svou prací v několika vědeckých časopisech.

Po letech umírá László Almásy, ale jeho odkaz žije dále prostřednictvím jeho odkazu v podobě podzemního komplexu. Na památku mistrova díla je možné navštívit toto místo v oblasti Nagypáli, kde je možné prozkoumat stěny a zdobené skulptury, nejlépe při zatažené obloze a horu dobrodružství.
Maďarsko: stařec sám dlouhé roky kope pod domem obrovský jeskynní komplex - foto 2
Maďarsko: stařec sám dlouhé roky kope pod domem obrovský jeskynní komplex - foto 3
Publikováno: 9. 5. 2023 20:00 Redakce, všechny fotografie jsou ilustrační
Přidat na Seznam.cz Přidat na Feedly.com Přidat na Feedly.com

Diskuse k článku

Připravujeme

Další články