Otisky nohou 200 000 let staré fosílie vyvolaly otázky o lidské evoluci.

Vědci objevili v jihovýchodním Mexiku fosílii nohou, starou 200 tisíc let. Jaká byla ta bytost, jež vlastnila tato stopy? Otázky ohledně lidské evoluce jakoby vyvstaly zpoza hrobu jako nesplnitelné otázky. Co o to můžeme říci na základě této opuštěné svědectví?

Otisky nohou 200 000 let staré fosílie vyvolaly otázky o lidské evoluci. - foto 1
Stopy nohou byly prehistorické obří. Jeden odborník soudí, že “nejspíše šlo o neandertálského člověka”. Jiní říkají, že je to důkaz přechodu mezi hominininy a hominidy - skupina vyspělejších lidí.

Skupina zkoumacích přišla k závěru, že fosílie pochází z období, kdy se evoluční cesta lidí na souši výrazně lišila od té, kterou doprovázali na mořském dně. To překvapilo i samotné vědce. Stopy nohou jsou pozůstatkem systému, který je o 200 tisíc let starší, než jsme čekali.

Tento objev vnesl novou záhradu pro diskuse ohledně toho, jaké pradávné obyvatele Země můžeme spojit s dnešním lidstvem. Může to být důkaz toho, že evoluce už od starověku proběhla rychleji, než jsme si mysleli. Ještě mnohem úžasnější je představa, že nám tyto fosílie mohou říci něco o tom, jak jsme se stali lidmi, a proč jsme tu dnes.
Otisky nohou 200 000 let staré fosílie vyvolaly otázky o lidské evoluci. - foto 2
Otisky nohou 200 000 let staré fosílie vyvolaly otázky o lidské evoluci. - foto 3
Publikováno: 12. 1. 2023 20:00 Redakce, všechny fotografie jsou ilustrační
Přidat na Seznam.cz Přidat na Feedly.com Přidat na Feedly.com

Diskuse k článku

Připravujeme

Další články