Pravda o mořských mikrobech! Jaké jsou jejich dosud neznámé vlastnosti?

Všichni víme, že mořské mikroby se nacházejí ve všech částech oceánů. Jejich přítomnost však byla dlouhou dobu v tajnosti a počátkem 21. století se začalo objevovat, že jsou ještě zajímavější, než se původně myslelo. Mořské mikroby jsou odolné proti různým podmínkám, jako jsou teplota, nepříznivé prostředí, stres a mrakem toxických látek. Díky tomu se jejich využití leští v medicíně, farmaceutických a chemických oborech.

Pravda o mořských mikrobech! Jaké jsou jejich dosud neznámé vlastnosti? - foto 1
Nicméně, existují i dosud neznámé vlastnosti mořských mikrobů. Například, mnozí lidé si myslí, že nejsou schopni umět se reprodukovat, ale to je dále od pravdy. Mořské mikroby jsou schopny klonovat další mikroby s velmi vysokou úspěšností a to je velmi ohromující. Mohou se reprodukovat jak ve slané, tak ve sladké vodě a při různorodých teplotách.

Dalším skvělým atributem těchto malých organismů je jejich způsob života – jsou schopny přežívat v extrémně chudých mikrobiálních prostředících, bez použití energie. Také jsou schopni se adaptovat na nové mikrobiální prostředí a rychle reagovat na měnící se vnější podmínky. Kromě toho, mořské mikroby mají schopnost tvořit komplexy buněčných membrán, které jsou schopny vytvářet molekulové kanály.

Jakožto poslední, mořské mikroby mají schopnost fixovat uhlík. Tento proces může hrát velmi významnou roli při snižování emisí oxidu uhličitého do ovzduší. Kromě toho, často se je hromadí v hustých koloniích, což umožňuje, aby se přeměňovali na organické hmoty, které jsou využívány dalšími, vyššími organismy.

Ve světě mořských mikrobů se ještě pořád objevují nová odhalení a bude trvat ještě nějaký čas, než budeme schopni vytěžit jejich potenciál na maximum a použít je v lékařských, farmaceutických a chemických průmyslových odvětvích. Přestože mořské mikroby mohou znít záhadně a bizardně, dosud odhalené vlastnosti osvětlují nádherný potenciál tohoto nedoceněného organismu.
Pravda o mořských mikrobech! Jaké jsou jejich dosud neznámé vlastnosti? - foto 2
Pravda o mořských mikrobech! Jaké jsou jejich dosud neznámé vlastnosti? - foto 3
Publikováno: 21. 1. 2023 08:00 Redakce, všechny fotografie jsou ilustrační
Přidat na Seznam.cz Přidat na Feedly.com Přidat na Feedly.com

Diskuse k článku

Připravujeme

Další články