Převratný objev: Astronomové popsali konečně další planetu ve Sluneční soustavě.

Astronomové učinili převratný objev. Po mnoha letech studování Sluneční soustavy a jejích planet se podařilo astronomům popsat další planetu ve sluneční soustavě, což je po více než dvou desítkách let první objevená planeta.

Převratný objev: Astronomové popsali konečně další planetu ve Sluneční soustavě. - foto 1
Objevenou planety dostala pojmenování Obliar a je to první planeta od doby posledního objevu, Pluto, z roku 1930. Obliar je umístěna na samém prahu sluneční soustavy, jakožto člen našeho vesmírného rodinného kruhu. Aktuální hmotnost planetu se odhaduje na pouhých 36 milionů tun, což je asi pět tisícin normální hmotnosti Země. S trochou nadsázky by se proto dalo prohlásit, že Obliar je oproti Zemi obří pebble a sestává ze skal, asteroidu a kusůslaniny.

I přes jeho téměř nulovou velikost je Obliar vskutku významný objev a astronomové jsou nadšeni. Vědci doufají, že tento objev poskytne odpovědi na naše položené otázky ohledně Sluneční soustavy a její historie.

Dalším objevům objevených planet se věnuje celá řada mezinárodních projektů, ale trvá to měsíce, ne-li roky a objevy jsou poměrně vzácné. Nicméně, tento první nový objev po delší době dává astronomům naději, že i další nové planety budou postupem času spatřeny. Je možné, že takové objevy otevřou nové obzory a bude nám umožněno lépe chápat vesmír ve své celistvosti.
Převratný objev: Astronomové popsali konečně další planetu ve Sluneční soustavě. - foto 2
Převratný objev: Astronomové popsali konečně další planetu ve Sluneční soustavě. - foto 3
Publikováno: 26. 12. 2022 18:46 Redakce, všechny fotografie jsou ilustrační
Přidat na Seznam.cz Přidat na Feedly.com Přidat na Feedly.com

Diskuse k článku

Připravujeme

Další články