Seznam sopek které ohrožují lidstvo

Sopky jsou jedním z nejděsivějších hrozeb, kterými lidstvo čelí. V minulosti samy sopky přispěly k nejhorším výbuchům ve vývoji lidstva. Mnoho lidí si ani neuvědomuje, že bez varování se mohou objevit a způsobit přímé škody. Tady je seznam nejbezpečnějších sopek na světě, které mohou ohrozit lidstvo.

Seznam sopek které ohrožují lidstvo - foto 1
První na seznamu je Popocatepetl, mexická sopka, která se nachází na vzdálenosti asi 70 km od Cancúnu. Od roku 1994 evidujeme seismickou aktivitu. Poslední velká erupce byla v roce 2013. Toto peklo také obklopují mince, které shromažďují otevřené krátery.

Druhá na seznamu je Mount Vesuvius, italská sopka, která se nachází v provincii Neapol. Známe to ze Starověkého Říma a Pompejí. Jako druhá nejstarší sopka na světě po Etně bylo její poslední velké uvolňování energie během tragédie v roce 79 př.n.l. Aktivita se od té doby prohloubila, což v letech 1944 až 1945 vyústilo do série silných sopečných erupcí.

Třetí na seznamu je Černá sopka, indonéská sopka na ostrově Java. Je to nejaktivnější sopka na světě a její časté erupce způsobily, že zasáhla několik měst. Je tu crackling síť sopek, které produkují zubaté zvuky, jako je praskání a drnčení během erupce.

Čtvrtou na seznamu je Mount St. Helens, americká sopka ve státě Washington. Je to nejpopulárnější sopka v Severní Americe, která produkuje souhrnně nejsilnější erupce. Poslední erupce během tragédie v roce 1980 zabilo 57 lidí a poškodilo velkou část okolní krajiny.

I když jsou tyto sopky nejnebezpečnějšími v historii lidstva, lidem to nebrání v nadšené účasti napříč celým světem. Fakta, že sopky jsou vysoké, krásné a fascinující, lidé se vždycky nad nimi budou dívat, ať je to se strachem nebo nadšením.
Seznam sopek které ohrožují lidstvo - foto 2
Seznam sopek které ohrožují lidstvo - foto 3
Publikováno: 20. 4. 2023 20:00 Redakce, všechny fotografie jsou ilustrační
Přidat na Seznam.cz Přidat na Feedly.com Přidat na Feedly.com

Diskuse k článku

Připravujeme

Další články