Tajemný obelisk objevený v poušti: co to představuje?

Tajemný obelisk objevený v poušti byl místem diskuzí a kontroverzí, od chvíle svého objevení. Aniž by byl znám jeho účel či proč existuje, archeologové se shodli, že starobylé kamenné monstrum bylo postaveno před více než deseti tisíci lety. Objekt, jehož výška dosahuje 18 stop a ještě více, byl objeven nedaleko osady tuaregů ve středozápadní Africe.

Tajemný obelisk objevený v poušti: co to představuje? - foto 1
Pokud jde o účel tohoto obelisku, jeho existence netěší odborníky. Někteří spekulovali, že nemovitost může být známkou starobylého kulturního centra, božstva nebo posvátního místa. Jiní však usoudili, že obelisk mohl být použit jako monumentální sféra pro magické ritualy. Nicméně, další zdroje tvrdí, že kamenný sloup mohl být symbolickým vyjádřením starobylých civilizací Babylonu nebo Egypta.

I přes nejasný původ tohoto monumentu existují nepochybně okouzlující teorie, pokud jde o to, co obelisk představuje. Například jedna teorie naznačuje, že obelisk fungoval jako navigační přístroj pro obchodníky, kteří hledali cestu do oblasti. Další teorie ještě úžasnější, spekuluje, že obelisk je starodávným zpravodajským systémem, který sloužil k informování o počasí, migraci zvěře a dokonce i protivníkovi armádě.

Nejzajímavější a asi nejkrásnější teorie, jež obklopuje tento „tajemný obelisk“, je, že tento obelisk byl velkolepým projevem lásky mezi starověkými společnostmi v poušti. Jeho tvar, více než sto století starý, je připomínkou muže a ženy, kteří se milovali tak silně, že vybudovali tento zděšující památník. Ať je jakékoli poselství, které obelisk přináší, jeho existence ve středozápadní Africe bezesporu inspirovala archeology, aby se pokoušeli vysvětlit jeho současný úkol.
Tajemný obelisk objevený v poušti: co to představuje? - foto 2
Tajemný obelisk objevený v poušti: co to představuje? - foto 3
Publikováno: 2. 1. 2023 08:00 Redakce, všechny fotografie jsou ilustrační
Přidat na Seznam.cz Přidat na Feedly.com Přidat na Feedly.com

Diskuse k článku

Připravujeme

Další články