Významy barev - co cítíme když je vidíme?

Barvy se nám všem líbí, a to proto, že vyvolávají ve nás různé emoce a pocity. Barva je prostě způsob, jak zobrazit svoje emoce. Různé barvy budí různé pocity, takže chceme pochopit, co se stane, když uvidíte je.

Významy barev - co cítíme když je vidíme? - foto 1
Nejprve se podívejme na modrou. Modrá je nejčastěji spojována s chladností, klidem a odpočinkem. Viz čistou oblohu nebo hluboké moře. Z toho důvodu se často používá ke zmírnění stresu nebo úzkosti. Cítíte se uklidnění a osvobození, když se díváte na modrou.

Červená je obecně považována za barvu emocí. Nejčastěji je spojována s vášní a silnými emocemi, jako je například strach. Ale červená také znamená energii, bojovnost a i kreativitu. Tento efekt se využívá, když chceme něco dosáhnout. Takže, ať už se cítíme nadšeni nebo dokonce naštvaní, červená může poskytnout potřebnou energii.

Žlutá je také spojena s intenzivními pocity. Z této barvy si můžeme vybavit radost, optimismus a srdečnost. Odráží citovou přitažlivost, ale také může vyvolat pocity opaku, jako například obavy. Když vidíme žlutou, může to evokovat energii, sílu a štěstí.

Poslední, ale ne méně důležitá barva je zelená. Nese s sebou pocity stability, bezpečí, uvolnění a klidu. A navíc, symbolizuje harmonii a úctu k přírodě. Stejně jako modrá, zelená může sloužit jako efektivní relaxační barva. Díky svému schopnu umírnit náš duševní stres, může nám pomoci získat sebedůvěru a odhodlání.

Jak můžete vidět, různé barvy mohou mít různé významy a vyvolávat ve nás různé emoce
Významy barev - co cítíme když je vidíme? - foto 2
Významy barev - co cítíme když je vidíme? - foto 3
Publikováno: 19. 4. 2023 20:00 Redakce, všechny fotografie jsou ilustrační
Přidat na Seznam.cz Přidat na Feedly.com Přidat na Feedly.com

Diskuse k článku

Připravujeme

Další články