Zrození Frankensteina: jak to bylo doopravdy?

Údajně je Frankenstein literární postava vzniklá ve 19. století, nicméně mnoho lidí netuší příběh jeho zrození. Nebyl to žádný letecký experiment nebo jiná abstraktní technologie, ale jednoduchý lékařský výzkum. Ačkoli se Frankenstein objevil poprvé v románu svého autora Mary Shelley, jeho zrození bylo vyčarováno dnes zapomenutým člověkem, který dal historickému příběhu pořádnou ránu.

Zrození Frankensteina: jak to bylo doopravdy? - foto 1
Jeho jméno? Galvanic Giovanni Aldini. Tento italský fyzik, který žil v 19. století ve Velké Británii, se proslavil tím, že veřejně provedl několik experientů s mrtvými lidmi. G. Aldini oživoval mrtvoly pomocí elektrických proudů, které stimulovaly body mrtvých orgánů. Experimenty udivovaly publikum svou podivnou iluzí života, kterou Aldini dokázal dosáhnout bez skutečného lékařského zázraku.

Nicméně jeho experimenty vzbudily velký zájem a staly se velmi velmi oblíbenými na výstavách. Nápad vyvolat pohyb mrtvého těla elektrickou energií byl naprosto revoluční. A byl natolik úspěšný, že objevil i novou techniku vyvolávání pohybu – galvanizaci.

Společenský dopad nové technologie byl ohromující a měl rozsahem daleko víc než jen společenského. Když o tom mluvila Shelley přátelům, byla zcela zaujata tématem a zcela ztratila kontakt s realitou. Napadlo jí, že bude vtipné, pokud by byl její příběh inspirován skutečnou událostí: zrozením Frankensteina.

A to je – nebo mohlo být – celý příběh. Historie G. Aldiniho, který úplnou náhodou inspiroval Mozartův Don Juan a Beethoven schubertian hudební tvorbu, byla obutsvena mozaikou vzpomínek, legračních anekdot a fyzikálních experimentů. A stejně jako Frankenstein nikdy opravdu neumřel, jeho filozofie přetrvala až dodnes.
Zrození Frankensteina: jak to bylo doopravdy? - foto 2
Zrození Frankensteina: jak to bylo doopravdy? - foto 3
Publikováno: 8. 5. 2023 20:00 Redakce, všechny fotografie jsou ilustrační
Přidat na Seznam.cz Přidat na Feedly.com Přidat na Feedly.com

Diskuse k článku

Připravujeme

Další články