Maďarská záhada: Rulička toaletní papíru na kresbách ze středověku?

Už je to více než 40 let, co se Maďaři dozvěděli o podivné kresbě vyobrazené na středověkých obrazech. Na nich bylo vidět malou ruličku toaletního papíru a její maďarský název pocházel z latinských slov "roli paper". Nastal poklid, aby se vyjasnil tento podivný artefakt. I přes rozsáhlé badatelské research by tato záhada zůstala nepochopena. Až donedávna.

Maďarská záhada: Rulička toaletní papíru na kresbách ze středověku? - foto 1
Ve středověku se lidé osvěžili ve velkých místnostech, které byly často vybaveny toaletním papírem. Tento proces trval poměrně dlouho a vědci soudí, že vrchnost se rozhodla divadelně představit ruličku toaletního papíru jako symbol bohatství a luxusu. Nicméně, na těchto obrazech nebyly vidět žádné poháry nebo postele a i v tom se odrazil status místnosti.

V nedávné době němečtí vědci prošli archívy v Maďarsku a začali objevovat podivnosti. Na starých obrazech z 15. století byla vidět rulička toaletního papíru a dalších podobnou strangeness. S mechanickým vylepšením 19. století se rulička toaletního papíru na obrazech skoro vymazala.

Nyní mnozí experti on Maďarský záhady chápou, že toaletní papír na obrazech znamenal reprezentaci konečného luxusu. Jde o výjimečný symbol pro vyjadřování středověkého bohatství. Přestože je záhada ruličky toaletního papíru na středověkých obrazech uzavřena, nedávné objevy mluví o obecnějším trendu v Maďarsku a to se stále snaží posouvat výzkum dále.
Maďarská záhada: Rulička toaletní papíru na kresbách ze středověku? - foto 2
Maďarská záhada: Rulička toaletní papíru na kresbách ze středověku? - foto 3
Publikováno: 26. 3. 2023 08:00 Redakce, všechny fotografie jsou ilustrační
Přidat na Seznam.cz Přidat na Feedly.com Přidat na Feedly.com

Diskuse k článku

Připravujeme

Další články